AYT Edebiyat Nasıl Çalışılır?

📅 15 Nisan 2022|29 Temmuz 2022
AYT Edebiyat Nasıl Çalışılır?

Konu Özeti

Genel olarak gireceğiniz her sınav öncesinde hedefinizi belirlemeli ve hedefiniz doğrultusunda kendinize bir çalışma planı oluşturmanız gerekmektedir. Bu noktadaki en önemli detay; bir stratejinizin olmasıdır.

Bu konuda
  • AYT Edebiyata Nasıl Çalışılması Gerektiğini
öğreneceksiniz.
Instagram Logo
Bikifi Instagram'da

Genel olarak gireceğiniz her sınav öncesinde hedefinizi belirlemeli ve hedefiniz doğrultusunda kendinize bir çalışma planı oluşturmanız gerekmektedir. Bu noktadaki en önemli detay; bir stratejinizin olmasıdır. Erken sayılabilecek bir vakitte yıllık planınızı yapmalısınız ve öğreneceğiniz konuları yıl içine dağıtarak çalışmalısınız. Eğer kendinizden emin olmak ve hedeflediğiniz bölümü kazanmak istiyorsanız ilk adımınız planlama olmalıdır.

Edebiyat özelinde stratejinizin nasıl olması gerektiğini başlıklar halinde aşağıda açıklayacağız. Türk Dili ve Edebiyat dersini 5-7 adımda izleyeceğiniz stratejiler ile kolaylıkla halledebilirsiniz.

Öncelikli olarak Edebiyat konularını hazırlayacağız plana konu konu dahil etmelisiniz.

AYT Edebiyat konularını liste halinde yazmalısınız. Listelediğiniz Edebiyat konularını sırası ile çalışmanız çok önemli olacaktır. Çünkü Edebiyat konuları günümüz eğitim sisteminde dönemsel olarak birbirlerini takip etmektedir. Her dönemin kendine ait özellikleri olduğu için ve bu özellikleri karıştırmamanız için sırası ile çalışmanız ve bilmeniz sizin için çok daha iyi olacaktır.

Konu listesini çıkardıktan sonra edebiyatın ilk konusu çalışmaya başlayın. Hiçbir konuyu kolay diye atlamayın. Sınavda çıkmayacağını düşündüğünüz konular olabilir. Fakat o konulara da çalışmalısınız. Her konudan sınavda soru çıkabileceği gibi her konu size bir bilgi katacak ve başka konularda önünüze mutlaka çıkacaktır.

Edebiyat konularını çalışırken önemli yerlerin altını çizmek, kitaplarınıza kısa notlar almak bilgilerinizi canlı tutacaktır. Konuları çalışırken mutlaka daha önceki konular ile bağlantı kurmaya, benzerliklerini ve farklılıklarını aklınızda tutmaya çalışmalısınız. Böylece hem yeni konuyu öğrenirken hem de eski konuların önemli yerlerini tekrar etmiş olursunuz.

Edebiyat konuları çok yoğun ve fazla olduğu için düzenli olarak tekrar edilmesi gereken bir derstir.

Edebiyat konularını bitirip geçmemeye dikkat etmelisiniz. Çünkü edebiyat en fazla bilgi içeren derslerden bir tanesidir ve tekrar edilmediği zaman unutulabilecek veya bilgilerin karıştırılabileceği de bir derstir. Bu nedenle her hafta yeni konu çalışırken, eski konuları da mutlaka tekrar etmelisiniz. Nasıl tekrar edeceğiniz sizin çalışma tarzınıza bağlı olarak değişebilir. Eski konuları en baştan çalışıp tekrar edebileceğiniz gibi eski konulardan bir kaç test çözüp eksik olduğunuzu gördüğünüz yerleri de tekrar edebilirsiniz.

Sınavlardan önce bolca test çözmelisiniz.

Soru çözmek; hem öğrendiğiniz konuları pekiştirmenizi sağlar hem de bilmediğiniz veya eksik kaldığınız noktaları gösterir. Böylelikle konular bazındaki gelişiminizi çok rahat görebilirsiniz.

Sınava kadar düzenli olarak test çözmelisiniz. Konuları bitirdikten sonra konuyu tam olarak anlayıp anlamadığınızı ya da öğrenip öğrenmediğinizi test çözerek görebilirsiniz. Yeni konuya geçtikten sonra da eski konular ile ilgili testleri çözmeyi de ihmal etmemelisiniz. Böylece konuları unutmanız mümkün olmayacaktır.

Sınava yakın bir süre kaldıktan ve konularınızı bitirdikten sonra deneme çözmeye de başlamalısınız. Deneme çözmeye başlamadan önce konuları bitirmiş olmak veya bitirmeye yaklaşmış olmak önemlidir. Ayrıca deneme çözümlerinde olabildiğince farklı kaynakların denemesini çözmek, farklı formattaki soruları görmenizi ve kendinizi test etmenizi sağlar. Geçmiş sınavları da çözmeniz sınav mantığını anlamanız için size yardımcı olacaktır.

AYT Edebiyat Soru Tarzları İçin Püf Noktalar

Yazar-Eser Çalışması Mutlaka Yapmalısınız.

Önceki dönemlere ait sınavları incelediğinizde Edebiyat testlerinde mutlaka yazar-eser sorularının çıktığını göreceksiniz. Bu nedenle Edebiyat dönemlerini çalışırken mutlaka o dönemdeki yazarları ve eserlerini de çalışmanız gerekmektedir. Küçük kağıtlara yazarları ve eserlerini yazabilir, kendinize göre yazarları ve eserlerini kodlayarak mini şifreler oluşturabilirsiniz. Böyle küçük yöntemler bilgilerin aklınızda kalıcı olmasını sağlayacaktır.

Eser özetlerini de çok iyi bilmelisiniz.

Yine önceki dönemlere ait sınavları incelediğinizde göreceksiniz ki, Edebiyat testlerinde eser özetleri de sıklıkla sorulmuştur. Bu nedenle eser özetlerine ayrıca çalışmalısınız. Eser özetlerine çalışmanın püf noktası; eserdeki kahramanların isimlerini ve olayı kısaca bilmenizdir. Baştan aşağı eseri okumak ya da özetleri olduğu gibi ezberlemek mümkün değildir. Bu nedenle yine eserleri ve özetlerini küçük kağıtlara not alarak çalışabilirsiniz. Eseri, yazarını, kahraman isimlerini ve 2-3 cümle ile eserin özetini yazmanız yeterlidir ve size oldukça kolaylık sağlayacaktır.

Edebiyat Dönemlerinin genel özelliklerine çok iyi çalışmalısınız.

Edebiyat sınavlarında parça verilip hangi döneme ait olduğu gibi sorular ile çok sık karşılaşılmıştır. Bu nedenle dönemlerin özelliklerini çok iyi bilmeniz gerekmektedir.

Özellikle bu sorulardaki püf nokta ve en kolay çözme şekli; dönemlerin dil özelliklerini bilmenizdir. Parçanın dil özelliklerine dikkat ederek soruyu kolaylıkla çözebilirsiniz. Bu nedenle dönemlerin dil özelliklerine ayrıca çalışmalısınız.

Benzer İçerikler
TYT Türkçe Nasıl Çalışılır?
Güncel
YKS Bilgi Bankası

TYT Türkçe Nasıl Çalışılır?

İçeriğe Git>
AYT Nedir? AYT Hakkında Bilgiler
Güncel
YKS Bilgi Bankası

AYT Nedir? AYT Hakkında Bilgiler

İçeriğe Git>
TYT Matematik Nasıl Çalışılır?
Güncel
YKS Bilgi Bankası

TYT Matematik Nasıl Çalışılır?

İçeriğe Git>
TYT Nedir? TYT Hakkında Bilgiler
Güncel
YKS Bilgi Bankası

TYT Nedir? TYT Hakkında Bilgiler

İçeriğe Git>
Bir Programın Başarı Sırasını Etkileyen Faktörler
Güncel
YKS Bilgi Bankası

Bir Programın Başarı Sırasını Etkileyen Faktörler

İçeriğe Git>
[2022] YKS’ye Çalışırken Yararlanabileceğiniz Ücretsiz PDF Kaynaklar
Güncel
YKS Bilgi Bankası

[2022] YKS’ye Çalışırken Yararlanabileceğiniz Ücretsiz PDF Kaynaklar

İçeriğe Git>
Copyright © 2024 Bikifi
Star Logo
tiktok Logo
Pinterest Logo
Instagram Logo
Twitter Logo