TYT Matematik Nasıl Çalışılır?

📅 15 Nisan 2022|16 Nisan 2022
TYT Matematik Nasıl Çalışılır?

Konu Özeti

TYT Matematiği; problemler, geometri, sayılar ve diğer konular olarak kabaca 4 bölüme ayırabiliriz. Kabaca ayırdığımız bu bölümlerin her birisine farklı yöntemlerle yaklaşmak gerekir.

Bu konuda
 • TYT Matematiğe Nasıl Çalışılması Gerektiğini
öğreneceksiniz.
Instagram Logo
Bikifi Instagram'da

TYT Matematiği; problemlergeometrisayılar ve diğer konular olarak kabaca 4 bölüme ayırabiliriz. Kabaca ayırdığımız bu bölümlerin her birisine farklı yöntemlerle yaklaşmak gerekir.

TYT Matematik Problemlere Nasıl Çalışılır?

Problemler konusundan yaklaşık 13 soru çıktığı göz önünde bulundurulursa, problem sorularını doğru analiz etmek ve çözüm alışkanlığı kazanmak TYT matematiğinin en önemli noktası olarak karşımıza çıkmaktadır.

Problemler konu olarak biraz daha matematiksel alışkanlık isteyen bir alan. Problem sorularına hazırlanabilmek için öncelikle konuyu ve örnek çözümleri (çözüm yollarını) iyi bilmeniz gerekmektedir. Çözüm yollarını öğrenirken ezberlemek yerine neden-sonuç ilişkilerini anlayarak/yorumlayarak çalışmak sınav başarınız için çok önemlidir.

Problem sorularında uzun metinli (bol paragraflı) sorular gelebileceği gibi kısa işlem soruları da gelebilmektedir. Bu nedenle okuma ve anlama hızınızı artırmak da önemlidir.

🎉 En İyi Yöntem

Problem sorularına hazırlanabileceğiniz en iyi yöntem temponuza göre belirlediğiniz bir sıklıkta (örneğin her gün veya 3 güne bir) düzenli 1-2 test çözmektir. Testlerde yapamadığınız soruları biriktirip cevaplarını öğrenmeniz de çok önemli.

TYT Geometriye Nasıl Çalışılır?

TYT Geometrik konularına baktığımızda genel olarak sorulan sorular üçgen konuları temel alınarak çözülmektedir. Yani TYT geometride temelinizi sağlam tutabilmek için üçgen konusunda yeterli pratiği yapmış ve üçgen sorularını çözme alışkanlığı kazanmış olmanız gerekmektedir.

🎉 En İyi Yöntem

 1. Üçgenler konusunda yeterli çözüm alışkanlığı ve pratik yapılır.
 2. Dörtgenler ve çokgenlerin genel özellikleri öğrenilir.
 3. Analitik geometri ve katı cisimler konusu çalışılır.

Diğer Çalışma Teknikleri

 • Çalıştığınız konuları pekiştirmek için çalışma sırasında kendi öğrenme tarzınıza uygun notlar çıkarın. Çıkardığınız notları her deneme sınavından önce hızlıca tekrar edin.
 • Konuları işlendikten sonra, evde mutlaka tekrar edin. Konu tekrarı, unutmayı engeller ve pekiştirmeyi sağlar.
 • İşlenen konular hakkında önce çözümlü örnekleri, daha sonra da bol miktarda farklı kaynaklardan soru çözümü yapmalısınız.
 • Kendinizi eksik gördüğünüz, yapamadığınız soruları öğretmenlerinize veya arkadaşlarınıza sorun. Soruyu sormadan önce soru üzerinde farklı çözümler deneyin. Soru üzerinde bir kaç farklı yaklaşım denemeniz daha sonra karşılaşacağınız soruları daha hızlı çözmenizi sağlayabilir.
 • Zor sorularla karşılaştığınızda ufak aralar verin, soru üzerine farklı yaklaşımlar geliştirmeye çalışın.
 • Matematik formüllerini öğrenmelisiniz. Formülleri ezberlemeyin, ezberlemek geçici bir çözüm sağlar. Bunun yerine sebep-sonuç ilişkisine yer verin. Formüller sık tekrarlarla kendiliğinden kafanıza yerleşecektir. Sadece biraz sabır gösterin ve sürekliliğinizi bozmayın.
 • Her gün belli bir miktarda soru çözmeye özen gösterin.
 • Bütün zaman dilimlerinizi planlamaya çalışmayın, mikro-planlara harcamak yerine soru çözmek daha yararlı olacaktır.
 • Anladığınız konuları arkadaşlarınıza aktarabilirsiniz. Böylece aktarım sırasında konuyu da tekrar etmiş olursunuz ve konuya olan hakimiyetiniz artar.

Denemelerdeki net sayınıza çok takılmayın, denemenin amacı yapamadığınız konuları size göstermek ve eksik kaldığınız alanları vurgulamak. Denemelerde yanlış yaptığınız yerleri not alın ve çalışılacak konular listenize ekleyin ve yukarıdaki şekilde çalışın.

Bu yöntemlerle öğrendiğiniz ve pekiştirdiğiniz konu sayısı artıkça denemelerdeki net sayınız da artış gösterecektir.

Benzer İçerikler
TYT Nedir? TYT Hakkında Bilgiler
Güncel
YKS Bilgi Bankası

TYT Nedir? TYT Hakkında Bilgiler

İçeriğe Git>
[2022] YKS’ye Çalışırken Yararlanabileceğiniz Ücretsiz PDF Kaynaklar
Güncel
YKS Bilgi Bankası

[2022] YKS’ye Çalışırken Yararlanabileceğiniz Ücretsiz PDF Kaynaklar

İçeriğe Git>
Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)
Güncel
YKS Bilgi Bankası

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)

İçeriğe Git>
YKS Çıkmış Sorular ve Cevapları
Güncel
YKS Bilgi Bankası

YKS Çıkmış Sorular ve Cevapları

İçeriğe Git>
AYT Nedir? AYT Hakkında Bilgiler
Güncel
YKS Bilgi Bankası

AYT Nedir? AYT Hakkında Bilgiler

İçeriğe Git>
TYT Türkçe Nasıl Çalışılır?
Güncel
YKS Bilgi Bankası

TYT Türkçe Nasıl Çalışılır?

İçeriğe Git>
Copyright © 2024 Bikifi
Star Logo
tiktok Logo
Pinterest Logo
Instagram Logo
Twitter Logo