TYT Türkçe Nasıl Çalışılır?

📅 15 Nisan 2022|17 Nisan 2022
TYT Türkçe Nasıl Çalışılır?

Konu Özeti

TYT Türkçede daha fazla net yapmak veya hepsini doğru için iki farklı bölümü için iki basamaklı bir tavsiye verilebilir, ancak herhangi bir dersin hepsini doğru yapmak için sınav stresi gibi konularda da iyi bir iş çıkarmanız gerektiğini unutmayın.

Bu konuda
 • TYT Türkçeye Nasıl Çalışılması Gerektiğini
öğreneceksiniz.
Instagram Logo
Bikifi Instagram'da

TYT Türkçede daha fazla net yapmak veya hepsini doğru için iki farklı bölümü için iki basamaklı bir tavsiye verilebilir, ancak herhangi bir dersin hepsini doğru yapmak için sınav stresi gibi konularda da iyi bir iş çıkarmanız gerektiğini unutmayın. TYT Türkçe, dilbilgisi ve okuduğunu anlama olmak üzere 2 ana kısma ayrılmaktadır;

 • Okuduğunu Anlama Soruları İçin Çalışma Tekniği
  • Bu bölüm paragraf, cümle ve sözcükte anlam sorularından oluşmaktadır.
  • Bu bölümde adayların, okuma hızı ve okuduğunu anlama özellikleri test edilmektedir. Bu yüzden bol bol okuma (kitap, makale, haber vb) yapmalı ve okuma hızı ve okuduğunu anlama yeteneklerinizi geliştirmelisiniz.
  • Bu yeteneklerin gelişimini her gün çözeceğiniz 1-2 testlik paragraf sorularıyla pekiştirebilirsiniz.
 • Dil Bilgisi Soruları İçin Çalışma Tekniği
  • Dil bilgisi bölümü için çalışırken acele etmeyin, bilgileri iyice sindirin ve çok soru çözerek örnekleri görüp iyice konunun oturmasını sağlayın

TYT Paragraf Soruları Nasıl Çözülmelidir?

Türkçenin en zor kısmı olarak görülen soruları paragraf sorularıdır. Fakat her gün paragraf sorusu çözülerek zor olan kısmı çok rahat bir şekilde kolaylaştırabilirsiniz. Gerçek olan şu ki; paragraf sorularında her ne kadar kaçmak istesek de Türkçe dersinin soru dağılımlarına bakarsanız büyük bir kısmının paragraf soruları olduğunu göreceksiniz. Bu nedenle paragraf sorularının konularına bol bol çalışmalı ve test çözmelisiniz. Ne kadar çok paragraf sorusu çözerseniz o kadar hızlanırsınız ve sınavda süre sıkıntısı yaşamazsınız.

Paragraf sorularının çözülmesindeki en önemli nokta; soruyu okumaya paragrafın altında sorulan soru okunarak başlanılmalıdır. Böylelikle sorunun ne istediğini bilecek ve paragrafı okurken cevabı kolayca bulacaksınız. Soruyu okuduktan sonra hızlıca cevaplara da göz atabilirsiniz. Bu yöntemde size bilinçsizce paragrafı okumamanızı sağlayacaktır. Sizden beklenen cevabı görmenizi ve paragrafı okurken de doğru cevabı fark etmenizi sağlayacaktır.

TYT Dil Bilgisi Soruları Nasıl Çözülmelidir?

Öncelikli olarak dil bilgisi konularını çalışmış olmanız ve çok iyi biliyor olmanız gerekir. Çünkü dil bilgisi soruları paragraf soruları gibi değildir. Dil bilgisi sorularının cevapları net ve bellidir. Eğer konuyu gerçekten iyi biliyorsanız soruyu rahatlıkla çözebilirsiniz. Bu nedenle de dil bilgisi konularına sıkı çalışılmalıdır. Ayrıca dil bilgisi konuları birbirleri ile bağlantılı konulardır. Bir konuyu atlamanız diğer konuyu anlamamanıza neden olabilir.

Dil bilgisi konularını kısa özetler çıkararak çalışmanız size avantaj sağlayacaktır. Ezber gereken yazım kuralları, noktalama işaretleri ve ses bilgisi gibi konularda bol bol soru çözmeniz gerekmektedir. Ne kadar çok soru çözerseniz ezberiniz güçlenir ve o tarz sorularda hata yapma olasılığınız düşer.

TYT Türkçe Soru Tarzları İçin Püf Noktaları

 • Genel olarak gireceğiniz her sınav öncesinde hedefinizi belirlemeli ve hedefiniz doğrultusunda kendinize bir çalışma planı oluşturmanız gerekmektedir. Bu noktadaki en önemli detay; bir stratejinizin olmasıdır.
 • Erken sayılabilecek bir vakitte yıllık planınızı yapmalısınız ve öğreneceğiniz konuları yıl içine dağıtarak çalışmalısınız.
 • Eğer kendinizden emin olmak ve hedeflediğiniz bölümü kazanmak istiyorsanız ilk adımınız planlama olmalıdır. 
 • Öncelikli olarak Türkçe konularını hazırlayacağız plana konu konu dahil etmelisiniz. 
 • TYT Türkçe konularını listelemeli ve listelediğiniz Türkçe konularını sırası ile çalışmanız çok önemli olacaktır. Çünkü Türkçe konuları, birbirleri ile bağlantılı olarak ilerlemektedir.
 • Bir konuyu öğrenmeden diğer konuyu öğrenmek Türkçe dersi özelinde çok zor olacaktır. 
 • Türkçe konularının iki kategoriye bölünerek çalışılması işinizi daha kolaylaştıracaktır.
 • Türkçe sınavından önce de bol bol test çözmelisiniz.
 • Sınava yakın bir süre kaldıktan ve konularınızı bitirdikten sonra deneme çözmeye de başlamalısınız.
Benzer İçerikler
TYT Nedir? TYT Hakkında Bilgiler
YKS Bilgi Bankası

TYT Nedir? TYT Hakkında Bilgiler

İçeriğe Git>
[2022] YKS’ye Çalışırken Yararlanabileceğiniz Ücretsiz PDF Kaynaklar
YKS Bilgi Bankası

[2022] YKS’ye Çalışırken Yararlanabileceğiniz Ücretsiz PDF Kaynaklar

İçeriğe Git>
Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)
YKS Bilgi Bankası

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)

İçeriğe Git>
YKS Çıkmış Sorular ve Cevapları
YKS Bilgi Bankası

YKS Çıkmış Sorular ve Cevapları

İçeriğe Git>
AYT Nedir? AYT Hakkında Bilgiler
YKS Bilgi Bankası

AYT Nedir? AYT Hakkında Bilgiler

İçeriğe Git>
TYT Matematik Nasıl Çalışılır?
YKS Bilgi Bankası

TYT Matematik Nasıl Çalışılır?

İçeriğe Git>
Copyright © 2024 Bikifi
Star Logo
tiktok Logo
Pinterest Logo
Instagram Logo
Twitter Logo