Proksimal Tüp Nedir?

📅 02 Temmuz 2016|13 Şubat 2024
Güncel
Proksimal Tüp Nedir?

Konu Özeti

Proksimal Tüp, nefronun yapısında bulunan şekil olarak tüp biçimindeki yapıya denir.

Bu konuda
  • Proksimal tüplerin şekillerini ve bunun üzerinden görevlerini
öğreneceksiniz.

Proksimal tüp veya diğer adıyla proksimal tübül, böbreklerin nefron adı verilen işlevsel birimlerinde bulunan ve süzülen sıvının ilk geri emilim aşamasının gerçekleştiği bir yapıdır. Bu tüp, malpighi cisimciğinin hemen ardından yer alır ve kıvrımlı bir yapıya sahiptir.

Malpigi cisimciğinden gelen süzüntünün geri emilme işlemi proksimal tüpten itibaren başlar. Proksimal tüpten emilen maddeler proksimal tüpü saran kılcal damarlar tarafından toplanır. Proksimal tüpte vitaminler, amino asitler, bikarbonat iyonları, potasyum, sodyum, az miktarda üre ve su emilimi gerçekleşir.

Proksimal Tüp ve distral tüp

Proksimal Tüp Görevleri Nelerdir?

Proksimal tüpün ana görevi, malpighi cisimciğinden gelen süzüntüde bulunan değerli maddelerin büyük bir kısmını geri emmek ve kılcal damarlara geri döndürmektir. Bu süreç, böbreğin vücuttaki sıvı ve elektrolit dengesini düzenlemesinde kritik bir rol oynar.

Reklam

Proksimal Tüpte Geri Emilim Nasıl Gerçekleşir?

Proksimal tüpte, glikoz, amino asitler, vitaminler, bikarbonat iyonları, potasyum, sodyum ve az miktarda üre gibi maddelerin geri emilimi gerçekleşir. Ayrıca, suyun büyük bir kısmı da bu bölgede geri emilir. Bu süreç, vücudun ihtiyaç duyduğu maddelerin kaybedilmeden geri kazanılmasını sağlar.

Proksimal Tüpte Emilmeyen Madde Nedir?

Proksimal tüpte emilmeyen maddeler genellikle atık ürünlerdir. Bunlar arasında yüksek miktarda üre, yaratinin, bazı ilaçlar ve vücut için toksik olan diğer maddeler bulunur. Bu maddeler, distal tüp ve toplayıcı kanallar üzerinden idrarla birlikte atılır.

Distal Tüp Nedir?

Distal tüp, nefronun proksimal tüpten sonra gelen ve idrarın son biçimlenmesinde rol oynayan bir bölümüdür. Bu bölümde, sodyum ve suyun daha fazla geri emilimi, ayrıca potasyum ve hidrojen iyonlarının atılımı gerçekleşir.

Malpighi Cisimciği Nedir?

Malpighi cisimciği, nefronun ilk kısmını oluşturur ve kandan atık maddelerin süzülerek idrarın oluşum sürecinin başladığı yerdir. Bu yapı, glomerül adı verilen kan damarları yumağı ve onu çevreleyen Bowman kapsülünden oluşur.

📝 Ders Notu: Malpighi Cisimciği Nedir?

Proksimal Tüp Nerede Bulunur?

Proksimal tüp, böbreklerde, nefronun başlangıç kısmında yer alır. Malpighi cisimciğinin hemen ardından başlar ve nefronun ilk kıvrımlı bölümünü oluşturur.

Benzer İçerikler
Malpighi Cisimciği Nedir?
Güncel
Biyoloji

Malpighi Cisimciği Nedir?

İçeriğe Git>
Enzim Nedir?
Güncel
BiyolojiKimya

Enzim Nedir?

İçeriğe Git>
Kloroplast Nedir?
Güncel
Biyoloji

Kloroplast Nedir?

İçeriğe Git>
Fagositoz Nedir?
Güncel
Biyoloji

Fagositoz Nedir?

İçeriğe Git>
Sentrozom Nedir?
Güncel
Biyoloji

Sentrozom Nedir?

İçeriğe Git>
Fosforilasyon Nedir?
Güncel
Biyoloji

Fosforilasyon Nedir?

İçeriğe Git>
Copyright © 2024 Bikifi
Star Logo
tiktok Logo
Pinterest Logo
Instagram Logo
Twitter Logo