Malpighi Cisimciği Nedir?

📅 30 Haziran 2016|12 Haziran 2024
Güncel
Malpighi Cisimciği Nedir?

Konu Özeti

Malpighi Cisimciği, nefronda bulunan, browman kapsülü ve glomerulus kılcalının oluşturduğu yapıya denir.

Bu konuda
  • Malpighi Cisimciğinin görevini
  • Hangi maddeleri geçirdiğini
öğreneceksiniz.
Instagram Logo
Bikifi Instagram'da

Malpighi Cisimciği, böbreklerde bulunan nefronların ilk bölümüdür ve böbreklerin temel işlevi olan kan süzme işlemini gerçekleştirir. Süzme işlemiyle birlikte kandan nefrona su, glikoz, amino asitler, vitamin, Na+, K+, Ca gibi mineraller, üre, amonyak, kreatin ve ürik asit geçer. Ancak, kan proteinleri ve hücreleri kılcal damarın içinde kalır. Malpighi cisimciği, böbreklerin kanı süzerek vücudun atık maddelerden arındırılması, elektrolit ve su dengesinin sağlanması gibi hayati işlevlerinde önemli bir rol oynar.

Proksimal Tüp, malpighi cisimciği ve distral tüp

Malpighi Cisimciği Görevleri Nelerdir?

Malpighi cisimciği, böbreklerin nefron adı verilen işlevsel birimlerinde bulunan ve kandan atık maddelerin süzülmesini sağlayan yapıdır. Bu süzme işlemi, kanın temizlenmesi ve idrarın oluşumu için ilk adımdır.

Malpighi Cisimciği Görevleri Nelerdir? Boşaltım Sistemi Süzme İşlemi

Malpighi Cisimciği Ne İşe Yarar?

Malpighi cisimciği, böbreklerdeki kanın süzülmesinde temel rol oynar. Kanın içerdiği su, elektrolitler, glikoz ve atık maddeler, bu yapıda süzülür ve idrarın ilk formu oluşturulur. Bu süreç, vücuttaki sıvı ve elektrolit dengesinin korunmasına katkı sağlar.

Nefron Nedir?

Nefron, böbreklerdeki temel işlevsel birimdir ve idrarın oluşturulmasında ve böbreğin detoksifikasyon süreçlerinde kritik bir rol oynar. Her nefron, Malpighi cisimciği, proksimal tüp, Henle’nin döngüsü, distal tüp ve toplayıcı kanallardan oluşur.

Glomerulus Nedir?

Glomerulus, Malpighi cisimciğinin bir parçası olan ve kılcal damarların bir ağından oluşan yapıdır. Bu ağ, kanı süzer ve süzülen sıvının Bowman kapsülüne geçmesini sağlar. Glomerulus, yüksek basınç altında kanın süzülmesine izin veren özelleşmiş bir kan damarı ağıdır.

Malpighi Cisimciğinde Geri Emilme Olayı Nasıl Gerçekleşir?

Malpighi cisimciği, geri emilme işlemine doğrudan katılmaz, ancak süzme işlemiyle atık maddelerin ve kullanılabilir maddelerin ayırt edilmesini sağlar. Geri emilme işlemi, süzülen maddelerin çoğunun, özellikle su ve besin maddelerinin, proksimal tüp ve diğer nefron yapıları boyunca geri emilerek kana dönmesini içerir.

Malpighi Cisimciğinde Verilen Maddelerden Hangisi Damar Dışına Çıkamaz?

Malpighi cisimciğinde süzme işlemi sırasında, kan proteinleri ve hücreleri genellikle kılcal damarların içinde kalır ve damar dışına çıkmazlar. Bu, glomerulus zarının seçici geçirgenliği sayesinde olur, böylece sadece belirli boyutta ve ağırlıktaki moleküller süzülür.

Bu Terimin Geçtiği İçeriklerimiz
Terim: Malpighi Cisimciği Nedir?
Benzer İçerikler
Proksimal Tüp Nedir?
Biyoloji

Proksimal Tüp Nedir?

İçeriğe Git>
Bazofil Nedir?
Biyoloji

Bazofil Nedir?

İçeriğe Git>
Fosforilasyon Nedir?
Biyoloji

Fosforilasyon Nedir?

İçeriğe Git>
Lenfosit Nedir?
Biyoloji

Lenfosit Nedir?

İçeriğe Git>
Monosit Nedir?
Biyoloji

Monosit Nedir?

İçeriğe Git>
Enzim Nedir?
BiyolojiKimya

Enzim Nedir?

İçeriğe Git>
Copyright © 2024 Bikifi
Star Logo
tiktok Logo
Pinterest Logo
Instagram Logo
Twitter Logo