Lenfosit

📅 06 Ağustos 2016|19 Aralık 2021
Lenfosit

Konu Özeti

Lenfosit, granülsüz bir akyurvar (lökosit) çeşididir. Bağışıklık sisteminin temelini oluştururlar. Lenfositler vücudumuzu dışarıdan gelen virüs ve bakterilere karşı korur. Ayrıca lenfositler antikor oluşturarak bağışıklık sistemimizi güçlendirir.

Bu konuda
  • Lenfositlerin çeşitlerini ve bu çeşitlerin hangi durumlarda ve nasıl etki gösterdiklerini
öğreneceksiniz.

Kemik iliğinde üretilen lenfositler, vücudumuzda dolaşan kanın yaklaşık yarısını oluşturur. B – Lenfosit, T – Lenfosit ve doğal katil hücreler olmak üzere 3 sınıfa ayrılır. Kanda dolaşan lenfositlerin ortalama %80’ini T hücre, %10’unu B hücre geri kalan %10’unu ise doğal katil hücreler oluşturmaktadır.

B – Lenfosit: Gelişimini; fetüs döneminde karaciğerde, doğumdan sonraki dönemde kemik iliğinde tamamlayan lenfositlere denir. Bu lenfosit türü uyarıldıktan sonra antikor üretimine başlar. Vücudumuza virüs veya zehirli madde girdiğinde anında tepki verir ve antikor üretmeye başlar.

T – Lenfosit: Gelişimini; timüs bezinde tamamlayan lenfositlere denir. Hücresel bağışıklıktan sorumludurlar. Ayrıca B lenfositlerin aktivasyonunda görev alırlar.

Doğal katil hücreleri: Doğal katil hücreleri; kemik iliğinde üretilirler, kan, kemik iliği veya dalakta bulunurlar. Tümör ve virüslerle enfekte olmuş hücrelere karşı vücudu savunmada büyük rol oynar.

Reklam

Doğal bağışıklığın bir parçasını oluşturan doğal öldürücü hücrelerin uyarılmaya ihtiyaçları yoktur. Mikropları direkt (hastalıklı hücrenin değişen/bozulan glikoproteinlerine tepki verir)  saldırarak imhā etmek yerine virüsler tarafından enfekte edilmiş vücut hücrelerine veya kanser hücrelerine saldırırlar.

! Not: Doğal katil hücreleri fagositoz yapmazlar. Bunun yerine, saldırdıkları hücrenin zarını zayıflatıp su ve iyonların hücrenin içine girmesini sağlarlar. Artan basınç nedeniyle saldırılan hücre parçalanır.

Benzer İçerikler
Enzim
Güncel
BiyolojiKimya

Enzim

İçeriğe Git>
Sentrozom
Güncel
Biyoloji

Sentrozom

İçeriğe Git>
Nötrofil
Güncel
Biyoloji

Nötrofil

İçeriğe Git>
Monosit
Güncel
Biyoloji

Monosit

İçeriğe Git>
Fagositoz
Güncel
Biyoloji

Fagositoz

İçeriğe Git>
Eozinofil
Güncel
Biyoloji

Eozinofil

İçeriğe Git>
Copyright © 2023 Bikifi
Star Logo
tiktok Logo
Pinterest Logo
Instagram Logo
Twitter Logo