Plazma Hali

📅 09 Aralık 2017|07 Eylül 2022
Güncel
Plazma Hali

Konu Özeti

Plazma kelimesinin sözlük anlamı "elektrik yükü nötr olan gaz moleküllerinden, pozitif iyonlardan ve negatif elektronlardan oluşan akışkan yapı"anlamına gelmektedir. Daha basit bir dilde anlatılmak istenirse "iyonize olmuş gaz" anlamına gelmektedir.

Bu konuda
  • Plazmanın oluşma yollarını, genel özelliklerini ve çeşitlerini
öğreneceksiniz.

Plazma: (fizik, kimya) Plazma kelimesinin sözlük anlamı “elektrik yükü nötr olan gaz moleküllerinden, pozitif iyonlardan ve negatif elektronlardan oluşan akışkan yapı”anlamına gelmektedir. Daha basit bir dilde anlatılmak istenirse “iyonize olmuş gaz” anlamına gelmektedir.

Maddenin 4 hali arasındaki dönüşümler

Katı bir maddeye ısı verilince sıvı hale geçer, aynı şekilde sıvı maddeye ısı verilince gaz hale geçer; gaz halindeki maddeye ısı verildikçe madde iyonize olmaya başlar bu duruma maddenin “plazma” hali denilmektedir. Normal atomlarda elektronlar çekirdekteki protonların çekim etkisi altındadır, plazma halinde ise elektronlar serbest elektron bulutları haline dönüşebilmektedir.

Mikroskobik açıdan plazma, sürekli hareket eden ve etkileşen yüklü parçacıklar topluluğu olarak ifade edilmektedir. Plazma maddenin en sıcak halidir ve elektronların çekirdek ile olan bağları zayıftır.

Plazmaların Özellikleri

Maddenin hallerinde katıdan plazma haline geçişte enerji artışı
  • Serbest dolaşan elektronlardan dolayı elektriği iyi iletir.
  • Yüksek sıcaklık ve basınçta maddelerin iyonize olmasıyla oluşur.
  • Plazmalar ısıyı iyi iletirler.
  • Elektrik ve manyetik alandan etkilenmektedirler.

Plazma Çeşitleri

Doğada kendiliğinden oluşan plazmalara doğal plazmalar (güneş, kutup ışıkları, şimşek, yıldırım, lav), insan tarafından oluşturulan plazmalara yapay plazmalar (neon lamba, floresan lamba, plazma tv vb.) denir. Plazmalar sıcak ve soğuk olmak üzere iki ana başlık altında incelenebilir.

Sıcak Plazmalar: Yüksek sıcaklıklarda maddelerin iyonlaştırılmasıyla elde edilen plazmalardır. Güneş, yıldızlar, yıldırımlar, lav.

Soğuk Plazmalar: Düşük sıcaklıkta maddenin iyonlaştırılması ile elde edilen plazmalardır. Floresan lambalar, Neon Lambalar, Plazma Televizyonlar, Aurora (kuzey ışıkları).

Aurora kuzey ışıkları
İnstagramdan Bikifi'yi Takip Et
Benzer İçerikler
Enzim
Güncel
BiyolojiKimya

Enzim

İçeriğe Git
Yüzey Gerilimi
Güncel
BiyolojiKimya

Yüzey Gerilimi

İçeriğe Git
Aufbau İlkesi
Güncel
Kimya

Aufbau İlkesi

İçeriğe Git
Kolloid
Güncel
Kimya

Kolloid

İçeriğe Git
Faz Diyagramı
Güncel
FizikKimya

Faz Diyagramı

İçeriğe Git
Zaitsev Kuralı
Güncel
Kimya

Zaitsev Kuralı

İçeriğe Git
Copyright © 2022 Bikifi
Star Logo
tiktok Logo
Pinterest Logo
Instagram Logo
Twitter Logo