İngilizce’nin Evrensel Dil Olması Gerçeği

📅 01 Mayıs 2016|29 Mart 2022
İngilizce’nin Evrensel Dil Olması Gerçeği

Konu Özeti

Günümüzde İngilizce bilmek zorunlu hale geldi. İkinci dil olarak İngilizce bilmek artık yeterli değil. Peki ya neden İngilizce bu kadar popüler bir hal aldı?

Bu konuda
  • İngilizce'nin neden evrensel bir dil olduğunu
  • İngilizce öğrenmenin süresini
öğreneceksiniz.
Instagram Logo
Bikifi Instagram'da

Bu gerçek aslında sanayi devrimi dönemine dayanmaktadır. İngiltere merkezli bir devrim ve sonrasında ticaret başta olmak üzere çeşitli sektörlerde İngilizce’nin hızla yayılması sağlanmıştır. Bu yayılma sürecinde pek çok etkenin, dilin hızla dünya çapında evrensel bir dil olma yolunda ilerlemesini sağlamıştır.

Günümüzde yeryüzünde yaklaşık 400 milyon kişinin ana dilinin İngilizce olduğu biliniyor ve bu sayıya, ana dili olmadığı halde İngilizce konuşanları da eklersek, yaklaşık 1,5 milyar insandan bahsetmemiz mümkündür.

İngilizce Neden Bu Kadar Popüler Dil Oldu?

İngiliz dilinin günümüzde bu denli popüler olmasının pek çok sebebini sıralamamız mümkündür. Günümüzde neredeyse Dünya’nın ortak bir dili haline gelmiştir. Öyle ki ana dili İngilizce olmayan farklı milletten sıradan iki insanın bile iletişim kurma çabası İngilizce ile sağlanmaktadır.

Kültürel etkileşim. Bugün batı medeniyeti dünyada kültürel etkileşim ile yayılma göstermektedir. Böylesi bir etkileşimin temel öğelerinden birisi olarak dili de göz önünde bulundurmalıyız.

  • Sanayi devrimi ve sonrasındaki üretim, ticaret ve farklı iş sektörleri
  • Öğrenilmesi kolay bir dil olması da İngilizce’nin bu denli hızla yaygınlaşmasını sağlamıştır. Öyle ki farklı ana dil ve kültüre sahip hemen herkesin kolay bir şekilde İngilizce öğrenmesi kolay olmaktadır.
  • Eğitim dili olarak da kabul edilmesi.

Bu maddeler ile birlikte, sıralandırabileceğimiz daha pek çok kültürel ya da teknolojik etkenlerin pek çoğu İngilizcenin neden bu kadar popüler olduğunu açıklamaya yetmektedir.

İngilizce Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

Henüz öğrenme aşamasına yeni başlamış olan öğrencilerin sıkça sormuş olduğu sorulardan birisidir. Bu soruya kesin bir cevap verebilmek mümkün değildir. Nitekim burada kişinin sahip olduğu temel bilgiler, uygulayacağı çalışma yöntemleri, tam olarak hangi seviyeye ulaşmak istediği, iş amaçlı mı yoksa genel olarak mı öğrendiği gibi pek çok kriter söz konusu öğrenim süresini etkilemektedir.

Bu öğrenme sürecini kişi bazı ipucları ile daha kısa sürede tamamlayabilir. Özellikle etkili öğrenim ipuclarından yararlanılması, bu sürecin daha hızlı geçmesini sağlayacaktır.

  • Gün içerisinde İngilizce sözcük ya da cümleleri sık sık tekrar etmek,
  • Dizi, film, müzikler
  • Önemli dil bilgisi kurallarını not almak ve tekrar etmek
  • Çeviri yapmaya çalışmak, çeviri yaparken yazılan yanlış cümleler için bir bilene danışmak ve doğrusunu öğrenmek
  • Kelime çalışması için akıllı telefon uygulamalarından faydalanmak (voscreen adlı uygulamaya göz atmanızı öneririm).

İngilizce, ana dili Türkçe olan ya da Türkçe konuşan hemen herkesin kolay bir şekilde öğrenebildiği bir dildir. Özellikle Almanca, İspanyolca, Fransızca gibi diğer Avrupa dilleri ile kıyas yaptığımızda, İngilizce’nin ne denli kolay olduğunu özellikle dil bilgisi bakımından daha iyi bir şekilde görüyoruz.

Benzer İçerikler
Hangi Yabancı Dili Öğrenmek Daha Kolay?
Yabancı Dil Öğrenimi

Hangi Yabancı Dili Öğrenmek Daha Kolay?

İçeriğe Git>
En Çok Yapılan 5 İngilizce Gramer Hatası
Yabancı Dil Öğrenimi

En Çok Yapılan 5 İngilizce Gramer Hatası

İçeriğe Git>
English as a Second Language (ESL) ya da EFL Hakkında
Yabancı Dil Öğrenimi

English as a Second Language (ESL) ya da EFL Hakkında

İçeriğe Git>
11 Ana Gramer Kuralı
Yabancı Dil Öğrenimi

11 Ana Gramer Kuralı

İçeriğe Git>
Copyright © 2024 Bikifi
Star Logo
tiktok Logo
Pinterest Logo
Instagram Logo
Twitter Logo