Deneme Çözmenin Püf Noktaları

📅 19 Mart 2022|28 Ağustos 2022
Deneme Çözmenin Püf Noktaları

Konu Özeti

Deneme çözmek, sizleri gerçek sınava tam olarak hazırlayan süreçlerden birisidir. Bu nedenle deneme çözmenin püf noktalarına dikkat etmeli ve gerçek sınav stratejinizi buna öre belirlemelisiniz.

Bu konuda
  • Deneme çözmenin püf noktalarını
  • Gerçek sınav için izlenmesi gereken taktikleri
öğreneceksiniz.
Instagram Logo
Bikifi Instagram'da

YKS’ye hazırlanmanın en önemli adımlarından birisi deneme sınavları çözmektir. Çünkü deneme sınavları gerçek sınav için en önemli provadır.

Deneme sınavları; şüphe duyduğunuz sorularda yapmanız gerekenleri görmeniz, boş sorular için geri dönüp ayırdığınız süreyi hesaplayabilmeniz, cevapları cevap kağıdına işaretleme rutininizi görmeniz, hangi dersten başlayıp hangi sırayla çözeceğinizin kararını vermeniz veya en son sorudan mı yoksa ilk sorudan mı başlayacağınıza karar vermeniz yönlerinden sizlere en doğru cevabı verecektir. Bu nedenlerden dolayı sınava az bir süre kalmışken deneme sınavlarına ağırlık vermelisiniz.

Deneme sınavları sizin hangi konularda eksik olduğunuzu göstereceği gibi aynı zamanda da gerçek sınavınızın da provası olacaktır. Bu nedenle deneme sınavı çözmenin püf noktalarını bilmeli ve kendinize bir strateji belirlemelisiniz.

Deneme sınavı çözmenin 6 püf noktası bulunmaktadır. Adımları tek tek izleyerek deneme sınavlarınızı çözebilirsiniz.

Denemeyi Çözmeye Başlamadan Kendinizi Rahatlatın

Deneme çözmeye başlamadan önce, hızlıca sayfalara göz atmanızı öneririz. Sayfalara göz atarken sorulara ve içeriklerine bakma şansınız olacaktır. Böylece soruların uzunluğuna göre de hangi derse daha uzun süre ayırmanız gerekeceğini de anlamış olursunuz.

Gerçek sınava başlamadan önce sayfaları kontrol etmek aynı zamanda sınavın denemelere ne kadar benzediğini size gösterecektir. Bu da stresinizi azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Testleri Çözme Sıralamanızı Mutlaka Belirleyin

Deneme çözmeye başladığınız zamanlarda değişik versiyonlar deneyerek hangi dersten başlayacağınızı ve devamında hangi dersten devam edeceğinizi belirleyebilirsiniz. Gerçek sınav yaklaştıkça belirlediğiniz sıralamayı da kesinlikle değiştirmeyin. Böylelikle gerçek sınavda da alışık olduğunuz ve bildiğiniz taktikte ilerlemek sizi rahatlatacaktır.

Soruları İşaretleyerek İlerleyin

Soruları çözmeye başladığınız zaman dikkat edeceğiniz en önemli nokta bir soruya çok fazla takılmamak ve zaman kaybetmemek olmalıdır. Gerçek sınavda zaman yönetimi hayatınızı kurtaracaktır. Bu nedenle deneme sınavları çözerken de zaman kaybetmemenin yollarını bulmalı ve kendinizi o taktiğinize alıştırmalısınız. Sorulara takılmadan ve yapabildiğiniz soruları kısa bir sürede tamamlamanız size gerçek sınavda büyük avantaj sağlayacaktır.

Bu nedenle takıldığınız sorulara anlayacağınız şekilde işaretler koyarak denemeye ya da sınava devam etmelisiniz. Emin olduğunuz sorulardan sonra işaretlerinize göre yapamadığınız ya da emin olmadığınız sorulara dönüp onları çözme fırsatını bulabilir ve tahmininizden az süre harcayabilirsiniz.

Örneğin yapamadığınız ve boş bıraktığınız soruyu daire içine almak, emin olmadığınız veya iki şık arasında kaldığınız soruların yanına soru işareti koymak gibi işaretler oluşturabilirsiniz. Deneme sınavlarınızda oluşturduğunuz bu işaretler gerçek sınavı iyi yönetmenize fayda sağlayacaktır.

Turlama Taktiği ile İlerleyin

Bu taktik aslında yapamadığınız soruları boş bırakmanızı aşılayan bir taktirdir. Şunu unutmamanız gerekir ki; gerçek sınavlarda zamanı çok iyi yönetmelisiniz ve net sayınızı yüksek tutmalısınız. Bunları yapabilmenin en önemli taktiği boş bırakmaktır.

Sınavlarda fazla net yapma arzunuz size çok şey kaybettirebilir. Bu nedenle sınavlarda yapamadığınız soruları boş bırakın. Böylece hem zamanınızı kaybetmemiş olursunuz hem de yanlış yaparak netinizi düşürme riskinizi azaltmış olursunuz. Tüm soruları emin bir şekilde cevapladıktan sonra kalan vaktinizde boş bıraktığınız sorulara geri dönebilir ve denemeyi veya sınavı en baştan turlayabilirsiniz. Sınav sorularını bitirmiş olmanın rahatlığı ile o zaman daha önce yapamadığınız soruları yapabildiğinizi rahatlıkla yapabildiğinizi göreceksiniz.

Gerçek sınavdan önce deneme sınavlarında bu taktiği deneyin ve kendinizi yapamadığınız soruları boş bırakmaya alıştırın.

Sınav Sırasında Dinlenmeniz Gerekebilir – O Zaman Dinlenin

Sınav sırasında kendinizi iyice stresli ve yorgun hissedebilirsiniz. O zamanlarda mutlaka 1-2 dakika sınavı bırakın ve kendinizi rahatlatacak şeyler düşünün veya suyunuzdan bir yudum alın. Böylece kaldığınız yerden devam ederken yanlış yapma ihtimalinizi düşürmüş olursunuz. Yorgun bir zihin ile dikkatsizlik ya da yanlış yapmamak çok zordur.

Deneme Sınavı Bittikten Sonra Denemenizin Analizini Yapmalısınız

Öncelikli olarak deneme sınavından sonra cevaplarınızı kontrol etmelisiniz. Doğrularınızı ve yanlışlarınızı görmek nasıl çalışmanız, nelere çalışmanız gerektiğini size en doğru şekilde gösterecektir. Yanlışlarınızın üzerinde durmalısınız, doğru çözümünü öğrenmeli ve konusuna bir daha göz atmalısınız.

Ayrıca belirtmek isteriz ki; deneme sınavlarınızda zaman tutmanız da çok önemlidir. Hangi dersin testini ne kadar sürede bitirdiğinizi, nerelerde vakit kaybettiğinizi ya da ne kadar süre arttırdığınızı görmek gerçek sınavdaki taktiklerinizi doğru yönde değiştirmenize yardımcı olacaktır.

Sabretmekten, Çabalamaktan ve Çalışmaktan Asla Vazgeçmeyin

Ne ders çalışırken ne de sınavlarda asla vazgeçmeyin. Kendinize güvenerek deneme sınavlarına ve gerçek sınavlara girin.

Hazırlanma zamanınızın da sınav zamanınızın da son dakikasına kadar sabredin ve VAZGEÇMEYİN!

Benzer İçerikler
[2022] YKS’ye Çalışırken Yararlanabileceğiniz Ücretsiz PDF Kaynaklar
Güncel
YKS Bilgi Bankası

[2022] YKS’ye Çalışırken Yararlanabileceğiniz Ücretsiz PDF Kaynaklar

İçeriğe Git>
TYT Nedir? TYT Hakkında Bilgiler
Güncel
YKS Bilgi Bankası

TYT Nedir? TYT Hakkında Bilgiler

İçeriğe Git>
TYT Matematik Nasıl Çalışılır?
Güncel
YKS Bilgi Bankası

TYT Matematik Nasıl Çalışılır?

İçeriğe Git>
AYT Nedir? AYT Hakkında Bilgiler
Güncel
YKS Bilgi Bankası

AYT Nedir? AYT Hakkında Bilgiler

İçeriğe Git>
AYT Edebiyat Nasıl Çalışılır?
Güncel
YKS Bilgi Bankası

AYT Edebiyat Nasıl Çalışılır?

İçeriğe Git>
YKS Çıkmış Sorular ve Cevapları
Güncel
YKS Bilgi Bankası

YKS Çıkmış Sorular ve Cevapları

İçeriğe Git>
Copyright © 2024 Bikifi
Star Logo
tiktok Logo
Pinterest Logo
Instagram Logo
Twitter Logo