1. Bikifi
  2. YKS
  3. TYT Konuları ve Soru Dağılımı

2021 YKS - TYT Konuları ve Soru Dağılımları

Son güncellenme: 5 Ekim 2020

TYT Konuları

TYT Sınavı İle İlgili Açıklamalar

YKS sisteminin, yani üniversiteye yerleşme sisteminin, ilk aşaması TYT sınavıdır. İçerisinde Matematik (40) , Türkçe (40) , Sosyal bilimler (20) ve Fen bilimleri (20) olmak üzere toplam 120 soru barındırır. TYT tarihi yapıldığı dönemin şartlarına gör belirlenir ve genelde Haziran ayının bir hafta sonunda gerçekleşir.

TYT hangi konuları kapsıyor? Konuları nerelerden çıkıyor?

TYT sınavı temel konuların ele alındığı bir sınavdır. TYT sınavında diğer konulara göre iki ana konu ön plana çıkmaktadır. Bu konular Türkçe için paragraf soruları ve Matematik için problemlerdir.

Diğer konular ise bu iki konu kadar ağırlık taşımamakla birlikte daha çok 9 ve 10. sınıftan seçilir. Detaylı konu listesi ve çıkmış sorular için yukarıdaki kutucukları kullanabilirsiniz.

TYT Puanı Hesaplanması İçin Kaç Net Gerekli ve Baraj Kaç?

TYT sınavında puanınızın hesaplanabilmesi için herhangi bir dersten en az 0,5 net yapmış olmanız gerekir. İlk oturum olan TYT'den en az 150 puan alındığında ikinci oturum olan AYT ye girmeye hak kazanılır.

Peki Nasıl Çalışmalıyız?

Çok farklı çalışma stratejileri olmakla birlikte kazandıran strateji gibi efsanevi bir formül ne yazık ki bulunmamakta. Bunun yerine sınavın ana hattı olan paragraf ve problem/sayı sorularında pratiklik kazanmak zaman yönetimi açısından çok avantaj sağlar.

Bu yüzden paragraf ve problem/sayı sorularından her hafta düzenli soru çözmek sınava hazırlanma açısından önemlidir. Bu temel çalışma prensibinin üzerine kendinize has yöntemler ve çalışma stratejileri ekleyerek gelişim sağlayabilirsiniz.

Önemli olan istikrarlı bir şekilde çalışmak ve ufak adımlarla devamlı olarak sınava hazırlanmaktır. Sınava bir kaç ay kaldıktan sonra yoğun şekilde çalışmaya başlamak oldukça verimsizdir. Düzenli olarak dönem başında çalışmaya başlayan adayların sınavdan istediği sonucu aldığı görülmektedir.

Çalışmanız kesinlikle planlı olmalıdır. Günlük, haftalık ve aylık olarak kendinizi takip etmelisiniz ve ilerlemenizi kayıt altına almalısınız. Bu sayede ne durumda olduğunuzu nesnel olarak görebilir ve planınızı revize edebilirsiniz. Bu durum aynı zamanda stresinizin azalması için de önemlidir.

Yanlış Çözümler Hayat Kurtarır

''Yanlış yapmaktan korkmayın'' oldukça yaygın kullanılan bir cümledir. Fakat oldukça doğru bir cümledir. Eğer yanlışlarınızı doğru değerlendirirseniz oldukça verimli çalışabilir ve hedefinize doğru ilerlersiniz. Unutmamalısınız ki sınavdan önceki her hata öğrenmek için bir fırsattır. Yanlış çözdüğünüz soruların doğru cevabını ve çözümünü kesinlikle öğrenmelisiniz. Gerekirse o konuya tekrar etmelisiniz. Deneme sınavlarında hangi konudan yanlış yaptığınızın kaydını tutmanız da oldukça önemlidir. Bu sayede yanlış yaptığınız konuları görür konuya çalışır ve tekrar hata yapıp yapmadığınızı takip edersiniz.

TYT Çözme Stratejisi

Çalışma stratejisinde olduğu gibi sınavı çözerken de kesin kazandıran bir strateji bulunmamaktadır. Bunun yerine denemeler çözerken farklı stratejiler denemeli, sonuçlarınızı analiz etmeli ve size en uygun çözme metodunu kullanmalısınız.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise bir sisteminizin olmasıdır. Örneğin şüphe duyduğunuz sorularda yapmanız gereken, boş sorular için geri dönüp ayırdığınız süre, cevapları cevap kağıdına işaretleme rutininiz, hangi dersten başlayıp hangi sırayla çözeceğiniz, en son sorudan mı yoksa ilk sorudan mı başlayacağınız artık sizin için otomatik bir tepki olmalı. Deneme sınavlarında da aynı yöntemi uygulamalı ve bu yöntemleri geliştirmek için alıştırmalar yapmalısınız.

Bunlar size çok küçük tavsiyeler gibi gelebilir fakat sınav sonucunuz sadece bilginize değil zamanı yönetme stratejinize de bağlıdır.

Not: Sınav sırasında verilen şekeri uygun zamanda tüketerek sınav sırasındaki yoğun zihinsel aktivite sonucu oluşan enerji düşüşünü azaltabilirsiniz.

Bir Net Bile Çok Önemli

TYT sınavında her bir net ortalama olarak 3 puan getiriyor. Bu nedenle her bir doğru ya da yanlış cevap başarı sıralamasında çok büyük etkiler bırakacaktır. Bir çok öğrenci bir net daha fazla yapabilmek için kararsız kaldığı sorularda işaretleme yapmaktadır. Bu eylemin sonucu pişmanlık olabilir. Yapılan tek bir hata sizi yüzlerce veya binlerce sıralama geriye atabilir ki bu durum bazı senaryolarda oldukça kritik olabilir.

Bu konudaki tavsiyemiz emin olmadığınız sorularda işaretleme yapmaktansa soruya işaret koyup bölüm sonunda tekrar dönerek bir kaç dakika daha göz atmanız olacaktır. Bu yöntemle o anda göremediğiniz bir noktayı görme ihtimaliniz daha yüksektir. Unutmayalım bu sınav sadece bilgimizi ve bilgiyi kullanma kabiliyetimizi değil aynı zamanda stresi ve zamanı yönetme kabiliyetinizi de test etmektedir.

Deneme Sınavı Çözmeye Ne Zaman Başlamalıyız?

Deneme çözmeye başlamadan önce konuları bitirmiş olmak veya bitirmeye yaklaşmış olmak önemli. Ayrıca deneme çözümlerinde olabildiğince farklı kaynakların denemesini çözmek farklı formattaki soruları görmenizi ve kendinizi test etmenizi sağlar.

Ayrıca sınav yaklaştıkça (1-2 ay kala) çıkmış soruları çözüp kendiniz için oluşturduğunuz stratejileri gerçekçi bir teste tabii tutabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken geçmiş yılların sorularını çözerek alınan puan ile fikir sahibi olmamaktır. Çünkü her yıl sınavın zorluğu değişiklik göstermektedir. Odaklanmanız gereken nokta sınav formatına ne kadar uyum sağladığınız ve konuların bütün ayrıntılarına ve soru tiplerine ne kadar hakim olduğunuzdur.

Not: Deneme çözerken süre tutmayı unutmayın.

Denemeler ile Gerçek Sınav (TYT) Arasındaki En Büyük Fark

Gerçek sınav; sadece soruları çözmenizi değil bir çok farklı değişken ile aynı anda mücadele etmenizi gerektirir. Bu değişkenler arasından stresle baş etmeniz ve yaratıcı sorulara karşı bakış açınızı (yorum gücünüzü) kullanabilmeniz gelmektedir. Bu yüzden yaptığınız denemelerde stresinizi kontrol altına almaya da çalışın. Mümkünse farklı ortamlarda (örneğin işlek bir yolun yanında veya gürültülü ortamlarda) da denemeler çözün.

Deneme sınavlarına tıpkı TYT sınavına giriyormuş gibi sabah saatlerinde başlamanız, sınavda yaşayacağınız heyecanı azaltacağı gibi daha rahat bir sınav geçirmenizi sağlayacaktır. Vücudunuz günün o saatinde sınav süresi kadar oturmaya alışacaktır ve sizin için bir rutin olacaktır. Mental ve fiziksel olarak sınava hazır olmak çok önemlidir.