Kara Delik Nedir, Kara Deliğin İçinde Ne Var?

📅 03 Ocak 2019|15 Mart 2022
Kara Delik Nedir, Kara Deliğin İçinde Ne Var?

Konu Özeti

Günümüzde elle ettiğimiz bilgiler doğrultusunda kara delikler kendine yakın olan, ışık dahil tüm maddeleri içine çekip yutmaktadır. Peki ya kara deliklerin ötesinde neler var?

Bu konuda
  • Kara deliklerin ne olduğunu ve önemini
  • Paralel evren ve kara delik arasındaki ilişkiyi
öğreneceksiniz.
Instagram Logo
Bikifi Instagram'da

Kara delik kavramı uzun yıllardır bir merak konusu olmuştur. ‘’Kara deliğin içinde ne var? Kara deliğin içine girince ne olur?’’ gibi sorular meraklıların aklını kurcalar durur. Biz öncelikle size kara delik nedir, nasıl oluşur gibi soruların cevabını vereceğiz. Ardından hiç alışık olmadığınız ve ilk defa bu makale ile bilimsel kuramları altüst eden bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Kara delik, bir gök cisminin örneğin bir yıldızın tüm enerji ve yakıtını kaybetmesinden dolayı bir süpernova patlamasıyla kendi içine çökmesiyle oluşur. Kara delik, kendine yakın olan etrafındaki ışık dahil tüm maddeleri içine çekip yutar. Bilim adamları kara deliğe yaklaşan cisimlerin parçalarına ayrılarak yutulacağını varsaymışlardır. Fakat bunu hala ispat edememişlerdir. Stephan Hawking gibi bilim adamları popüler ve ilgi çekici olmak adına değişik filmlere konu olabilecek varsayımlar ortaya atmışlardır. Bizim ise sizinle paylaşacağımız şeyler kara delik hakkında edinebileceğiniz ve bulabileceğiniz bilgiler içinde en enteresan ve mantığa en yakın olanları olacak.

Kara Deliğin Anlaşılmasının Önemi

Bir kara deliğin, paralel evrenlere açılan kapı, zamanda yolculuk ve ışınlanma gibi belki ileriki zamanlarda erişilecek teknolojilerin anlaşılmasında büyük önemi vardır. Kara delik içinde ne var sorgusuyla değerlendirmelerimizi yaptığımızda kara deliğin içinde başka bir evrenin olduğunu hatta bu evrenin boyutlarının atomlardan galaksilere kadar değişebilen çaplarda olabileceğini neticesine ulaşıyor, paralel evren kavramı ile kara delik içine girince ne olur sorusuna yanıt bulabiliyoruz.

Diyoruz ki kara delik içine giren her şey başka bir paralel evrende yaşamaya devam eder. Peki kara delikler yuttukları ışık dahil tüm kütleleri parçalıyorlar mı? Bu soruya bilim adamları evet yanıtını veriyorlar. Bu cevaplarını da ispatlayamıyorlar. Madem onlar ispatlayamıyorlar, bizim kara delik içine giren cisimlerin başka bir kara delikten farklı bir evrene çıkılacağı tezimizi de çürütemezler.

Kara Delikler Birer Kapıdır

Kara delikler, etrafındaki cisimleri, yıldızları ve ışığı yutarken bir kapı olarak değerlendirilmeli. Bu kapıdan geçip ışık hızının ötesinde zamanın kırılmasıyla kendimizi nerede bulabileceğimizi kestirmek mümkün değildir. Eğer bir kara delik gerçekten bir kapı olsaydı, bu varsayımla bilim adamları çalışmalarını daha iyi boyutlara taşıyabilirdi. Ancak bilim adamları, kara deliğin içine giren her şeyi yutan ve soğuran bir varlık olduğunu varsayarak araştırmalarını kısır bir vaziyette bırakmış ve geliştirememişlerdir. Kara deliklerde filmlere konu olacak realitelerin gerçekleştiğini varsaymış olsalardı şu an elimizde daha güzel bilgiler olurdu.

Paralel Evrenler, Zamanda Yolculuk ve Işınlanma

Kara delik çekip yuttuğu her şeyi başka bir evrende yaşatır. Başka bir paralel evren ve başka bir mekan ve zamanda. Günümüz teknolojisi hala ışınlanma hakkında tatminkar noktalara ulaşamadı. Gerçekten kara delikler ile başka yerlere ışınlanmak belki geçmişe ve geleceğe gitmek mümkün olabilir mi? Neden olmasın?

Son olarak geleceğin teknolojisi ile elde edilecek ışınlanma, paralel evrenler ve zamanda yolculuk için en büyük esin kaynağı kara delikler olacaktır. Kara deliklerin ne olduğu daha iyi anlaşılırsa teknolojide çığır açan gelişmelerin de önü açılış olacak.

Bir kara deliğin milyarlarca güneş büyüklüğünde yıldızın yıkımıyla oluşması ve atomları ile içe doğru çökmesi sıradan bir hadise değildir elbet. Daha elle tutulan veriler ve gerçeklikler için çalışmalara ihtiyaç var. Zaman bize kara delikleri tam anlamıyla açıkladığında kazanacağımız çok şeyler olacak.

Kısaca ‘’Kara Delik İçine Girince Ne Olur? Kara Deliğin İçinde Ne Var?’’ tarzındaki sorulara cevap bulmak amacıyla yapılan araştırmalar ve bulgular maalesef kuramdan ve teoriden öteye geçmiyor.

Benzer İçerikler
İnternete Giriş 101: Web Nasıl Çalışıyor?
Güncel
Blog Yazıları

İnternete Giriş 101: Web Nasıl Çalışıyor?

İçeriğe Git>
Nesne Yönelimli Programlama (OOP) Nedir?
Güncel
Blog Yazıları

Nesne Yönelimli Programlama (OOP) Nedir?

İçeriğe Git>
Narsist Ne Demektir?
Güncel
Blog Yazıları

Narsist Ne Demektir?

İçeriğe Git>
Marküteri Sanatı Nedir?
Güncel
Blog Yazıları

Marküteri Sanatı Nedir?

İçeriğe Git>
Pi Sayısı Hakkındaki 10 İlginç Gerçek
Güncel
Blog Yazıları

Pi Sayısı Hakkındaki 10 İlginç Gerçek

İçeriğe Git>
Bitişik Eğik El Yazısı ve Karşılaşılan Sorunlar
Güncel
Blog Yazıları

Bitişik Eğik El Yazısı ve Karşılaşılan Sorunlar

İçeriğe Git>
Copyright © 2024 Bikifi
Star Logo
tiktok Logo
Pinterest Logo
Instagram Logo
Twitter Logo