Burdasınız: Bikifi > Biyoloji, Ders Terimleri > Monosit

Monosit

MonositMonosit: Monositler vücuttaki akyuvarların yaklaşık %7’sini oluştururlar. Granülsüz akyuvar hücresidir. Bağışıklık sisteminde oldukça önemli role sahiptir. Başlıca görevleri arasında; virüsleri, mantarları, kanserli hücreleri ve zararlı bakterileri fagositoz yaparak öldürmek, diğer antikorları vücuda giren zararlı hakkında bilgilendirmek ve uyarmak, ölü veya hasarlı dokuların yok edilmesine yardımcı olmak vardır.

Kemik iliğinde üretilir, üretildikten sonra kan dolaşımına geçer. Yaklaşık birkaç saat içinde kan dolaşımından çıkıp dokulara girer. Dokularda bulunan monositler ayrı makrofaj türlerine olgunlaşırlar (makrofaj dokularda bulunan monositlere verilen addır; her tür dokunun kendine özgü makrofajları vardır). Monositlerin fagositoz özellikleri makrofaj haline geçtiklerinde (dokulara giriş yaptığında) çok daha güçlenir.

Yayınlanma tarihi: 15 Haziran 2016
Son güncellenme tarihi: 18 Şubat 2018
Bikifi'ye ulaşın:
Bu yazı bikifi.com adresinden yazdırılmıştır. Sitemizdeki taban puan ve başarı sıralamaları bilgileri ÖSYM verileri kullanılarak tarafımızca derlenmiştir. Tercih yaparken ilgili kılavuzları incelemeniz tavsiye edilir.