Burdasınız: Bikifi > advanced, Grammar, İngilizce, Yabancı Diller > THE GERUND

THE GERUND

Gerund’lar ve infinitive’ler Türkçe’deki fiilimsiler gibidir. Fiilleri isimleştirme görevini üstlenirler. İnfinitive konu anlatımı için tıklayın.

İstisnalar dışında tüm gerundlar “-ing” ile biter. Fakat gerundları ayırmak o kadar da kolay değildir çünkü şimdiki zaman eki de aynı şekilde “-ing” dir. Gerundlar cümle içinde isim olarak işlev görmektedirler. Aynı zamanda Gerundlar cümlede özne, tanımlama tümleci, dolaysız tümleç ve dolaylı tümleç görevi alabilirler.

Şimdiki zamanda fiilleri sonuna “-ing” getirerek çekimler ancak çekimlenen fiil; bir hareket veya iş oluşturur ya da bir şeyi nitelemek için kullanılır.

gerund_only

ÖRNEKLER:

  • Since Francisco was five years old, swimming has been his passion. (5 yaşından beri, yüzmek onun tutkusu.)
  • Francisco’s first love is swimming. (Francisconun ilk aşkı yüzmedir.)
  • Francisco enjoys swimming more than spending time with his girlfriend Diana. (Francisco yüzerken sevgilisiyle vakit geçirdiği zamandan daha çok eğleniyor.)
  • Francisco gives swimming all of his energy and time. (Francisco tüm zamanını ve enerjisini yüzmeye harcıyor.)
  • When Francisco wore dive fins to class, everyone knew that he was devoted to swimming. (Francisco sınıfı için paletlerini giydiğinde, herkes onun kendini yüzmeye adadığını biliyordu.) Swimming burada objects of prepositions görevindedir.

Aşağıdaki örneklerse “ing” ekinin şimdiki zamanda nasıl kullanıldığının örnekleridir :

  • One day last summer, Francisco and his coach were swimming at Daytona Beach. (Geçen yaz bir gün Francisco ve koçu Daytona plajında yüzüyorlardı.) Swimming burada fiil görevindedir.
  • A Great White shark ate Francisco’s swimming coach. (Büyük beyaz köpek balığı Francisconun yüzme koçunu yedi.) Swimming burada niteleme amacında kullanılmıştır.
  • Now Francisco practices his sport in safe swimming pools. (Artık Francisco pratiklerini güvenli yüzme havuzlarında yapıyor.) Aynı şekilde burada da niteleme amacıyla kullanılmıştır.

Grammar

Reading

Article

Yayınlanma tarihi: 28 Mart 2016
Son güncellenme tarihi: 30 Haziran 2016
Bikifi'ye ulaşın:
Bu yazı bikifi.com adresinden yazdırılmıştır. Sitemizdeki taban puan ve başarı sıralamaları bilgileri ÖSYM verileri kullanılarak tarafımızca derlenmiştir. Tercih yaparken ilgili kılavuzları incelemeniz tavsiye edilir.