Burdasınız: Bikifi > Makaleler > Sözel Derslere Çalışmak İçin 5 Tavsiye

Sözel Derslere Çalışmak İçin 5 Tavsiye

Her öğrencinin yatkınlık duyduğu ders türü farklıdır. Kimi öğrenciler sayısal derslerden çekinirken, kimileri sözel dersleri anlamada zorluk çeker. Bunun en büyük nedeni, Türkçe, tarih gibi derslerin ezbere dayalı olarak algılanması ve bu nedenle öğrencileri bunaltmasıdır. Özellikle uzun okumalar yapmaktan sıkılan öğrenciler için sözel dersler zor ve can sıkıcı bir hal alabilir. İşte sözel derslere çalışırken işinizi kolaylaştıracak ve sizi başarıya götürecek 5 harika ipucu:

1) Ön okuma yapın

Önce çalışmanız gereken konunun genel hatlarına ve konu başlıklarına göz gezdirin. Bu çalışmanızı  bir plana oturmanıza yardımcı olmanın yanı sıra, öğrendiğiniz bilgileri bir birine karıştırmanızı engellemeye de yardımcı olur.

2) Önemli noktaları belirleyin

Okuduğunuz metindeki önemli noktaları belirleyerek bunların altını renkli kalemlerle çizin. Sözel dersler çalışılırken sık yapılan bir hata da ilk okumada önemli noktaların belirlenmeye çalışılmasıdır. Bu durum genellikle öğrencilerin önemli noktalar ile daha az önemlileri ayırt edememesine ve tüm sayfanın altını çizmesine neden olur. Ön okuma yapmanın en büyük faydalarından biri de bu durumu önlemektir.

3) Özet çıkarın

ozet-cikarma

Altını çizdiğiniz önemli noktaları kendi cümlelerinizle basitleştirerek çıkaracağınız bir özet konuyu anlamada size yardımcı olur . Sözel dersler için özet hazırlanırken düşülen hatalardan biri de kitaptaki cümleleri olduğu gibi kopya etmektir. Bunun yerine kendi cümlelerinizi kurmanız öğrenmeniz açısından büyük değer taşır.

4) Yüksek sesle anlatın

Çalıştığınız konuyu bir arkadaşınıza ya da kendi kendinize yüksek sesle anlatın. Bir konuyu etkili bir biçimde anlatabiliyorsanız iyice öğrenmişsiniz demektir.

5) Şemalaştırın

semalastirin

 

Bir konu ile ilgili ezberlemeniz gereken maddeler varsa, basit bir şema çizmek oldukça işinize yarayacaktır. Bu şemayı farklı renklerde yaparsanız akılda kalıcılığı artar. Tablolar, şemalar ve grafikler özellikle görsel hafızası gelişmiş öğrencilerin öğrenmesini büyük ölçüde kolaylaştıran etkili araçlardır.

Yayınlanma tarihi: 21 Aralık 2015
Son güncellenme tarihi: 31 Mart 2020
Bikifi'ye ulaşın:
Bu yazı bikifi.com adresinden yazdırılmıştır. Sitemizdeki taban puan ve başarı sıralamaları bilgileri ÖSYM verileri kullanılarak tarafımızca derlenmiştir. Tercih yaparken ilgili kılavuzları incelemeniz tavsiye edilir.