Burdasınız: Bikifi > Makaleler > Sınav kaygısı ve stesi nasıl kontrol altına alınır?

Sınav kaygısı ve stesi nasıl kontrol altına alınır?

Hayatın kendisinin bir sınav olduğu düşünülürse, tüm insanlar hayatı boyunca çeşitli kaygılarla okul, ehliyet, üniversite, iş sınavları gibi birçok çeşitli sınavlardan geçerler. Başarılı bir hayat isteyen kişiler, “gelecek çizgisi” olarak gördükleri bu sınavların gerektirdikleri karşısında, yoğun stres, kaygı, endişe, korku gibi duyguları daha yoğun yaşamakta, bu da sınav performansını ciddi ölçüde olumsuz etkilemektedir. Sınav stresinin tek panzehiri olan bilgi bile stresin kaygı noktasına ulaştığı noktada yeterli olamıyor. Dolayısıyla bilgi yetmez, kendimizi rahatlatarak stresi kesin olarak yenmek şart!

Hangi çeşit olursa olsun, hemen hemen her aday sınav stresini yaşıyor. Hatta bazı öğrencilerin girecekleri sınavları başarının değil de, kişiliğin ölçüldüğü değerlendirmeler olarak algılayıp, bilgi düzeyleri yüksek olsa dahi gerçek performanslarını gösteremiyor. Sadece öğrenciler değil, orta yaş grubu da gerek terfi ederken, gerekse topluluk önünde konuşurken bile benzer stresleri yaşıyor.

Yaşanan sınav stresi ve kaygı esnasında, vücutta salgılanan adrenalin miktarının uyarıcı ve dikkati odaklama etkisi fazladır ancak adrenalin miktarı aşırı yoğunlukta salgılanırsa, bilgi transferini engeller, dikkati verimli kullanmayı sınırlar ve vücutta da bir takım fiziksel belirtilerin (ağız kuruluğu, el titremesi, kalp çarpıntısı vb) ortaya çıkmasına neden olur. Sınav stresi ve kaygısının potansiyeli, günlük hayatta hissedilen kaygıdan daha ezici ve yıkıcıdır.

sinav-stresi-ve-kaygisi

  1. Adayların bilmesi gereken temel gerçek şudur ki; sınav kişiliği ve yetenekleri değil, bilgiyi, yorum gücünü ve sürenin doğru kullanılıp kullanılmadığını sınayan ölçen bir araçtır. Kişi çok değerlidir ve bu dünya için biriciktir. Özetle sınavı kaybetmek ya da kazanmak, sahip olunan değere bir şey katmaz ya da kaybettirmez.
  2. Sınav kaygısı ve stresi azaltmanın diğer bir yolu da olumsuz düşünceleri azaltmaktır. Kişinin kendisini ailesine karşı sorumlu hissetmesi, çevreden gelen yoğun baskılar altında hissettiği her an heyecanını artırmaktadır. Beyninizi bir kumbara olarak düşünün ve sadece olumlu düşünceleri içine atın.
  3. Sınav öncesinde kendinize zaman ayırın. Sistemli çalışırsanız, kendinize bolca zaman kaldığını göreceksiniz. Zamanınızın daraldığını düşünüyor ve çalışmaktan kendinizi alamıyorsanız, mola aralarında dışarı çıkmak bile kendinizi iyi hissettirecektir. Bunların yanında kötü beslenme, uykusuzluk, alkol ve sigara tüketimi, dikkatin yoğunlaşmasını engelleyecek ve hata oranını artıracaktır. Özellikle kendinize göre gevşeme ve rahatlama tekniklerini öğrenin. Kendinizi rahatlatmayı ne kadar iyi öğrenirseniz, kriz yönetiminiz o kadar iyi olacaktır. Sınav öncesinde komik film izlemeniz ya da eğlenceli bir şeyler okumanız rahatlamanıza yardım edecektir.
  4. Sınav esnasında heyecan yaşamak oldukça normaldir çünkü hissedilen orta derecede stres vücudu harekete geçirecek potansiyel enerjidir. Bir kaç dakika sonra azalmaya başlaması tercih edilir, şayet azalmazsa derin diyafram nefes alış verişleri ile her şeyin iyi olacağını kendinize hatırlatmalısınız. Sınav sonucuna değil, sınava odaklanmalısınız. Karşınıza zor sorular gelebilir. Ancak unutmayın ki orta ve kolay seviyede de sorular var. Zor sorularla inatlaşmak yerine diğer soruları yapmayı deneyin, sonuç olarak aynı puanı getirecekler. Süre problemi yaşarsanız da “turlama” tekniğini deneyebilirsiniz. Yani ilk etapta en çok bilinen sorular çözüldükten sonra, tekrar başa dönüp kalan soruları yapabilirsiniz.
  5. Sınav esnasında dikkatiniz dağılabilir, bu çok normaldir. Bazen farkında olmadan aynı soruyu bir kaç kez okuduğunuzu bile fark edebilirsiniz. Böyle durumlarda yarım dakika ara verin, gözlerinizi kapatıp dinlendirin ve sınava tekrar odaklanın. İşe yaradığını göreceksiniz. Özetle; sınav esnasında ne kadar rahat olursanız, o kadar bilgiyi kullanabilirsiniz. Zira stres de diğer tüm duygularımız gibi insanî bir duygudur ve kontrol altına alınabilir.

Yayınlanma tarihi: 6 Şubat 2016
Son güncellenme tarihi: 5 Şubat 2016
Bikifi'ye ulaşın:
Bu yazı bikifi.com adresinden yazdırılmıştır. Sitemizdeki taban puan ve başarı sıralamaları bilgileri ÖSYM verileri kullanılarak tarafımızca derlenmiştir. Tercih yaparken ilgili kılavuzları incelemeniz tavsiye edilir.