1. Bikifi
  2. Makaleler
  3. ÖSYS nedir?

ÖSYS nedir?

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS), Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından her yıl yapılan, Türkiye’deki ve bazı yabancı ülkelerdeki yükseköğretim kurumlarına öğrenci yerleştirmeye yönelik bir sınavdır. Öğrenciler, bu sınav sonucuna göre bir yükseköğretim programına yerleştirilirler.

2010 yılından sonra ÖSYS, 2 farklı sınav olmak üzere uygulanmaktadır. Bu sınavlar YGS ve LYS sınavlarıdır. İlk adım olarak ygs sınavına girilir ve gerekli barajı aşma şartı sağlanırsa LYS sınavına girilir. Bu sınavlar her yıl yapılır ve sonuçları sadece bir yıl (yapıldığı yıl) geçerlidir. Sınava girmenin herhangi bir sınırı yoktur. İlgili koşulları taşıyan her aday istediği kadar ÖSYS sınavlarına girebilir. ÖSYS’ye başvuru koşulları, değerlendirme sistemi ve diğer konular sınavdan önce her yıl yayımlanan “başvuru kılavuzu”nda ayrıntılı olarak ilan edilir.

LYS sınavı daha çok bilgiye odaklı bir sınavken YGS sınavı daha çok yorum ve hızlı karar almaya dayalı bir sınavdır. ÖSYS sınavları ile ilgili duyuruları osym.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda kayıt ve sınav sonuçlarını öğrenme işlemleri yine ÖSYM’nin resmi internet sitesinden yapılır.