Burdasınız: Bikifi > Makaleler > Okul öncesi eğitimin önemi

Okul öncesi eğitimin önemi

Okul öncesi eğitimin önemi üzerinde yapılan araştırmalar neticesinde insanların hayatını ikame ettirdiği davranış ve bilgilerin ortalama %70’ini okul öncesi eğitim döneminde edindiği tespit edilmiştir. Çocukların beyni okul öncesi eğitimde boş bir kaset gibidir. Çocuğa bu dönemde ne verilirse verilsin kopyala yapıştır yapmış gibi beyninin içine alır. Bu nedenle çocuğa okul öncesi eğitimde verilecek temel davranışlar, etik değerler çok iyi eğitim modelleriyle öğretilmelidir. Unutmamalıdır ki çocuklar okul öncesi eğitimde şekil almakta ve aldıkları şekle göre de hayatlarını ikame ettirmektedirler. Bu nedenle okul öncesi eğitimde çocuk üzerinde uygulanan eğitim programları devlet güvencesi altına alınmalı ve bu eğitim programlarının uygulanıp uygulanmadığı hakkında gerekli takibat yapılmalıdır.

boyama-yapan-cocuk

Ülkemizde okul öncesi eğitimin önemi çok geç anlaşılmış ve son yıllarda okul öncesi eğitim zorunlu hale getirilmiştir. Ancak ülkemizde çocukların aileleri tarafından okul öncesi eğitime gönderilip gönderilmediğinin ve okul öncesi eğitim kurumlarında ne tür eğitimler verildiğinin takibi hala tam olarak yapılamamaktadır. Ülkemizde bu konularda ilgili devlet kuruluşları gerekli tedbirleri derhal almalıdır. Çünkü eğitimi temeli olan okul öncesi eğitimde çocuklar belli bir program dahilinde eğitim almıyorlarsa ileriki yıllarda verilen eğitim sadece teferruat olur. Çünkü eğitim binasının temeli sağlam olmayınca bina en ufak sarsıntıda yıkılır.

okul-oncesi

Okul öncesi eğitim almış çocukların normal okul döneminde daha çok arkadaşıyla ilişki kurabildiği, ailesi ile olan ilişki düzeyinin zayıflamaya başladığı, bireysel oyunlar yerine grup oyunlarını tercih ettiği ve sosyal bilinç düzeyinin çok yüksek olduğu gözlenmiştir. Çocuklar okul öncesi eğitimde kalem tutmayı, makasla şekilleri kesmeyi, modellere bakarak çeşitli şekiller çizmeyi ve yine çeşitli çizgiler çizmeyi, eksik çizilmiş olan insan resimlerini tamamlamayı, kendi ismini kopyalamayı ve hem baskı hem de yapıştırmayı kusursuz yapmayı öğrenir. Okul öncesi eğitim alan bir çocuk toplum içinde nasıl davranması gerektiğini bilir. Okul öncesi eğitim alan çocuk, günlük yaşantısında duygularını daha rahat ifade eder. Okul öncesi eğitim alan bir çocuğun kendine olan özgüveni tamdır. Bu nedenle sorumluluk almaktan kaçmaz. Okul öncesi eğitim alan çocuk, başkalarıyla işbirliği kurmayı daha rahat becerir.

Sonuç olarak okul öncesi eğitim, çocuklarımız için en çok önem vermemiz gereken noktaların başında geliyor.

Yayınlanma tarihi: 5 Ekim 2015
Son güncellenme tarihi: 2 Ekim 2015
Bikifi'ye ulaşın:
Bu yazı bikifi.com adresinden yazdırılmıştır. Sitemizdeki taban puan ve başarı sıralamaları bilgileri ÖSYM verileri kullanılarak tarafımızca derlenmiştir. Tercih yaparken ilgili kılavuzları incelemeniz tavsiye edilir.