Burdasınız: Bikifi > Makaleler > Odaklanma Problemi

Odaklanma Problemi

Ayakkabınızın ipini bağlarken ya da dişinizi fırçalarken sadece o işe odaklandığınız oldu mu ya da kitap okurken geçen saatlerin farkına varmadan tüm hikayeyi okuyup hepsini hatırladığınız? Ders çalışırken hiç fark etmeden saatlerce çalışıp son derece verimli geçtiğini hissettiğiniz oldu mu? Bu durumun tam tersi de olabilir, saatlerce masada oturup yapmamız gereken işi yapmaktansa sadece gelen mesajları ya da mailleri cevaplayıp saatler harcadığınız oluyor mu? İnternette araştırma yaparken açılan sekmeler uzayıp gidiyor ve en sonunda kendinizi hangi Survivor karakterisin testini çözerken buluyor musunuz?

Peki bir problem olduğunun farkında mıyız? Günümüzde pek çok insan farkında olmasa da odaklanma problemi yaşıyor çünkü çevremizde dikkatimizi cezbeden çok fazla etken vardır ve ne yazık ki sadece yaptığımız işe odaklanmak yani pürdikkat çalışmak günümüz koşullarında giderek zorlaşan bir yetenek olmakta ve doğal olarak giderek de değer kazanmakta.

Beyin neden odaklan(a)mıyor?

Birçok neden olmakla birlikte bunlardan bazılarını sizlerle paylaşmak istiyorum. Öncelikle; beynimiz, ödül hormonu olarak bilinen ve dopamin olarak adlandırılan hormonu çok seviyor. Bir görevi başardığımızda ya da sevdiğimiz bir işi yaptıktan sonra beyin dopamin salgılıyor ve bu bizi mutlu hissettiriyor. Yani dopamin için yaptığımız işin bitmesi, işin zorluk derecesinden daha önemli. Peki, bu durumda beynimiz aynı arzuyla daha zor işleri yapmayı tercih eder mi? Başarısız olma durumu bizi o zor işten uzak tutuyor, beyin onun yerine araya daha cazip şeyler sokuyor (dikkat dağılması denen durum). Mesajlara bakmak, kitap okumak, Youtube’dan video izlemek vs. ya da sizi alıp hayallere sürüklüyor çünkü o yapmanız gereken işten çok daha dopamin dolu bir yol oluyor.

Bir başka değinmek istediğim nokta ise teknolojik unsurlar (belki de ilk anlattığım nedenin kapsadığı bir durum fakat ayrıca değinilmeyi hak ediyor). Gelişen teknolojiyle insanlar birçok şeyi çok daha hızlı yapmakta ama hızlanan bu dünyada kendimize daha fazla vakit ayırmayı ihmal ediyoruz ve giderek daha fazla esir oluyoruz teknolojinin sunduklarına. Çünkü her şey o kadar hızlı gerçekleşiyor, sıkılmaya vakit kalmıyor. Sıkılmaya başladığımızda ise hemen başka bir uğraşa atlıyoruz.

Örneğin kaçımız uzun bir kuyrukta beklerken sadece orada bekleyebiliyor telefona dokunmadan? Demeye çalıştığım teknoloji bize yüksek bir hız sunuyor ki bazı şeylerimizi odaklanma, emek verme, sabretme gibi yeteneklerimizi yitiriyor ve anlık hazlarımızın peşinde sürükleniyoruz, bunun sonucunda ise uzun süre bir işe odaklanma kabiliyetimizi yitiriyoruz. Her şeyin hızlı gerçekleşmesi bizi para kazanma veya kilo verme gibi konularda da etkiliyor. Günümüzde dolandırıcıların en çok kullandığı kalıplar arasında; “kolay yoldan zengin ol”, “spor yapmadan kilo ver” veya “evde oturduğun yerden para kazan” gibi kalıplar bulunuyor ve çoğu insan bu tarz tuzaklara kanıyor.

Büyüdüğümüz kültürün ve dönemin odaklanma üzerindeki etkisi de elbette büyük. Örnek vermek gerekirse bol hareketli ve çok hızlı karelerin aktığı çizgi filmlerle (sinema filmleri) veya video oyunları ile büyüyen nesil çok çabuk sıkılıyor çünkü hayatı öğrendiği o renkli ekranlarda; hayat çok hızlı, daha eğlenceli, her şeyiyle çekici.Adeta kocaman dopamin balonu bir dünya gibi . Bu durum ise bizlerde sıkılmaya sebep olup daha zevkli olana yönelme arzusu doğuruyor ve ne yazık ki bunun hiç farkına varmadan arzumuzun içinde kaybolup sürükleniyoruz.

Bir çoğumuz istediğimizde odaklandığımızı söyleriz ama ne yazık ki yapılan deneyler tam tersini göstermekte. Yapılan bazı araştırmalar göstermektedir ki günümüz çalışma hayatında ya da öğrenciler arasında tek bir işe odaklanabilme süresi giderek düşmekte ve kasten uğraşılsa dahi bu süreyi uzatmakta zorlanmakta.

Kısacası; anlamlı bir hayatın, başarının ve yaptığımız işin kalitesinin sırrı sadece o anda o işe odaklanabilmekte ve derinleşebilmekte, diğer bütün uyaranları arka plana atabilmekte. Günümüz koşullarında bu yetenek giderek azalmakta ve bu yeteneğe olan ihtiyaç arttığı için değer kazanmakta.

Odaklanmış bir hayat belki de yaşanmış veya yaşanabilecek en doğru hayattır. Herkesin savrulup gittiği yüzeysel uğraşlar mezarlığı olan zamana karşı gelmenin belki de tek yolu derinleşmek ve odaklanmaktır. Zihin konfora çağırırken gönlünden geçen hayatı yaşamak için mücadele vermektir.

Elbette odaklanma kabiliyetimiz geliştirilebilir bunun için ayrı bir yazımız olacak.

Yayınlanma tarihi: 5 Temmuz 2018
Son güncellenme tarihi: 17 Eylül 2019
Bikifi'ye ulaşın:
Bu yazı bikifi.com adresinden yazdırılmıştır. Sitemizdeki taban puan ve başarı sıralamaları bilgileri ÖSYM verileri kullanılarak tarafımızca derlenmiştir. Tercih yaparken ilgili kılavuzları incelemeniz tavsiye edilir.