Burdasınız: Bikifi > Genel Kültür > Montesorri Eğitimi Nedir?

Montesorri Eğitimi Nedir?

Eğitim metotları her zaman tartışılma konusu olmuştur. Çocuklarımıza , öğrencilerimize hangi yöntemi uygulayarak yaklaşırsak daha etkili bir metod uygulamış oluruz? Bunun sorusunu hep aramışızdır. Bu sorulara cevap ararken seçenekler arasına dahil edebileceğiniz bir metottan bahsetmek istiyorum Montesorri Eğitiminden.

Montesorri Eğitimi Nedir?

Klasik eğitimlerden farklı bi yaklaşımla konuyu ele alan bu metot daha çok 0-6 yaş arası gruplara uygulanmaktadır. Çocuğun bilişsel becerilerini geliştirmeye yönelik çalışmaları ön planda tutan bu yöntem, çocukların ellerini kullanarak öğrenebileceği ve soyut kavramları somutlaştırmak için meteryal desteği önemli bir araç olarak görmektedir. Bu yöntemde her çocuk özgür hareket edebilmelidir. Çocuk kendi bireysel hızına göre öğrenebilmesi ön plandadır.

her-cocuk-ogrenir

Temelde kişilik oluşumu üzerinde duran bu metodda çocuklar için önceden hazırlanmış ve mentesorri meteryalleri ile desteklenmiş bir hazır çevre bu eğitimin temel taşını oluşturur. Çocuklar bu ortamda özgürce ilgi ve eğilimlerine göre meteryal seçiminde bulunur ve bu meteryallerle istedikleri yerde, istedikleri zaman çalışırlar. Tekrarın sık yapıldığı özgürce çalışabilecekleri ortamda, hata kontrolü çocuğun kendi hatasını bulmasıyla uygulanır. Başka birinden uyarı almaya, düzeltmeye gerek kalmaz böylelikle çocuk yetişkin birinden bağımsız olarak kendi oto kontrolünü sağlar. Her öğrenci kendi hızına göre değerlendirilir ve erken öğrenenler yeni bir çalışmaya geçebilirler.

Montesorri eğitimiyle hedeflenenler; İtalyan’nın ilk kadın doktoru, aynı zamanda pedegog ve antropoloji uzmanı olan Maria Montesorri tarafından geliştirilen bu yöntemde, klasik eğitim yöntemlerinden uzaklaşarak yetişkin tarafından programlanmış bir eğitim ve ödül-ceza sistemi üzerine kurgulanmış bir sistem yerine, çocuktan yola çıkarak çocuğun bireysel becerilerini ve ilgi alanını kendi hızıyla geliştireceği bir yöntemi geliştirmiştir. Bu yöntemle üretkenlik, dikkat yoğunlaştırabilme, disiplini içselleştirme, kendine ve başkasına saygı, bir problemi tanımlayabilme ve onu çözebilmek için nasıl çalışacağını öğrenebilme, çalışma isteğini ve çalışma zevkini geliştirebilme, sosyalleşebilme, özgüven, sorumluluk duygusunu geliştirebilme ve kaygılarını en doğru bir şekilde nasıl dışa vurabileceğini öğrenebilme gibi temel kazanım hedefleri vardır.

Yayınlanma tarihi: 15 Ekim 2015
Son güncellenme tarihi: 21 Nisan 2018
Bikifi'ye ulaşın:
Bu yazı bikifi.com adresinden yazdırılmıştır. Sitemizdeki taban puan ve başarı sıralamaları bilgileri ÖSYM verileri kullanılarak tarafımızca derlenmiştir. Tercih yaparken ilgili kılavuzları incelemeniz tavsiye edilir.