Burdasınız: Bikifi > Makaleler > Lokomotiflerin Kısa Bir Tarihçesi

Lokomotiflerin Kısa Bir Tarihçesi

lokomotif_1Öndeki gövde ve motor donanımıyla arkasına bağlı vagonları çeken muhteşem icatlardan biri.. 1800’li yılların başlarında bir mühendis tarafından yapılan bu makine geçen yıllar içerisinde geliştirilerek taşıma sektöründe ve seyahat sektöründe hayatın vazgeçilmezlerinden biri olarak süregelmektedir. Lokomotif, 1805 yılından 1830 yılına kadar olan süreçte pek çok demiryollarında denenmiş ve çeşitli işlerde kullanılan bir icattır. İnsanları hayrete, aynı zamanda beğeniye sürükleyen bu makine 1929 -1930’lu yıllarda İngiliz vatandaşı Stephenson 4 ton ağırlığında bir lokomotif yaparak hizmete sokmuştur.

Bu lokomotif bir saatte 20 km. hız yaparak çağın icadı olarak kabul edilmiştir. Bu lokomotiflerin yapılması ve devreye girmesinden sonra daha küçük çaplı lokomotifler üretilmiştir. 1950 yıllarında İngilizler tarafından seri olarak yapılan lokomotifler Amerika’da ün kazanmış ve 4-4-0 modelleriyle seri lokomotif üretimine geçilmiştir.  (4-4-0 lokomotifin önden 4 tekeri, ortada 4 tekeri ve arkada hiç tekeri olmadığını ifade etmektedir.)

Çekme gücü yüksek tek makine Lokomotifler

1890’lı yıllarda Mallet adında İsveç’li bir vatandaş tarafından geliştirilen lokomotif modeli daha yaygın olarak 1950’li yıllarda kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde de çeşitli firmalar tarafından üretilen lokomotiflerin değişik tarzları ifade eden prototipler bu modellerden esinlenerek yapılmaktadır. Lokomotiflerde üretilen her makine buharla çalışan tekniklere dönüştürülmüş olup trenler yük taşımacılığında kullanılmaktadır. Bu lokomotifler ortalama ağırlık olarak 200-300 ton çekmekte olup lojistik alanlarda sıkça kullanılmaktadır. Buharlı lokomotiflerin icadından sonra sanayileşen lokomotif endüstrisinde elektrikli lokomotifler Amerika’da üretime geçerek işletmeye açılmış, muhtelif versiyonlarla jeneratör enerjisinden elde edilen elektrik gücüyle bu sistemde hat boyunca tesis edilen havai elektrik hattı veya diğer bir hattan alınan elektrik akımı dolayısıyla lokomotiflerin hareket etme kabiliyeti sağlanmıştır.

lokomotif_2

Japonya lokomotif teknolojisinde dünya lideri

Lokomotifler zamanın geliştirilen teknolojisiyle söz konusu teknikleri geride bırakmış, dizel elektrikli sistemler sayesinde lokomotif sektöründe yerini farklı konseptlere dönüştürmüştür. Bu teknolojiyle çalışan lokomotifler ilk kez Almanya’da yapılarak devreye sokulmuştur. Daha sonraları Amerika’da üretilen ve geliştirilen lokomotiflerle yolcu taşımacılığında ve yük taşımacılığında kullanılmıştır. Lokomotifler zamanla geliştirilen teknolojilerde uygulanan yenilik ve teknolojiler birbirini peşi sıra takip ederek 1960’lı yıllara doğru gaz tribünlü sisteme dönüşen makinelerin üretilmesiyle ağır yük taşımacılığında yeni bir çağ atlanarak taşımacılık sektöründe yeni teknolojilerin ortaya çıkmasına sebebiyet verilmiştir.

Bu sistemle üretilen lokomotiflerin hızı saatte 100 km.nin üzerine çıkmıştır. Lokomotif teknolojisi zaman içerisinde yerini hız gücü yüksek olan elektrikli trenlere bırakarak bu zamanımıza gelinmiştir. Sadece hız unsuru değil aynı zamanda hız kavramlarının arttırılmasını sağlayan bu trenlerde demiryolu ağlarının düzgün ve düzenli şekilde olması gerekliliği doğmuştur. Dünyada en hızlı tren teknolojileri Japonlar tarafından üretilmekte ve uygulanmaktadır. Diğer bir yandan da hızlı tren teknolojisi Fransızların jet motorlarıyla ürettikleri trenlerde kullanılmaktadır. Hızlı tren teknolojileri hem hız hem de zaman kaybının minimuma indirilmesi açısından yeni bir devre imza atarak ülkelerin en çok yatırımda bulunduğu alanlarından biri olmayı başarmaktadır.

Yayınlanma tarihi: 7 Kasım 2016
Son güncellenme tarihi: 7 Kasım 2016
Bikifi'ye ulaşın:
Bu yazı bikifi.com adresinden yazdırılmıştır. Sitemizdeki taban puan ve başarı sıralamaları bilgileri ÖSYM verileri kullanılarak tarafımızca derlenmiştir. Tercih yaparken ilgili kılavuzları incelemeniz tavsiye edilir.