Burdasınız: Bikifi > Blog > İyiden Mükemmel Bikifi’ye

İyiden Mükemmel Bikifi’ye

Bu yazımızda Bikifi’yle ilgili bir takım öz eleştiriler yapacağız ve gelecek planlarımızı sizlerle paylaşacağız. Öncelikle biraz istatistik ile başlayalım;

Bikifi projesi 1 eylül 2015 tarihinde kurulmuş ve şu ana (yazının yazıldığı 3 nisan 2018 tarihine) kadar 946 günü (2 yıl 7 ay) geride bırakmıştır. Bu süreç boyunca 895  bin 45 kişiye hizmet etmiştir. Ancak 946 günlük serüvenimiz boyunca 946 günlük mükemmel bir gelişimden bahsetmemiz pek mümkün değil. Daha da detaya inmeden önce “Bikifi projesinden önce ne yapıyorduk” sorusuna yanıt bularak başlayalım. Böylece mükemmel tanımımızı daha iyi kavrayabiliriz.


Bikifi projesinden önce ne yapıyorduk?

Bikifi projesinden önce, yerleştirme dönemleri için üniversite ve lise puanlarını detaylı şekilde sunan bir internet sitesi ve ders terimlerini açıklayan bir dizin üzerinde çalışıyorduk. Daha sonra bu iki projeyi birleştireceğimiz bir ana proje üzerinde odaklandık ve yaklaşık 6 ay boyunca Bikifi’deki içerik mimarilerini, neyin nasıl olması gerektiğini düşündük; rakiplerimizin kendi içlerinde buldukları çözümleri inceledik.

Daha sonra Bikifi projesinde insanların tek bir site üzerinden aradığı içeriklere ulaşmasının daha doğru ve daha rahat olacağını gördük ve Bikifi’yi hayata geçirdik.

Peki bikifi projesinde ne yaptık?

Bikifi projesinin ilk senesinde önceki projelerde hali hazırda elimizde bulunan içerikleri Bikifi’ye hazırlayarak geçirdik. Proje ilk senenin sonunda 120 tane konu anlatımını bünyesinde barındırır hale geldi. İçerikleri barındırdıktan sonra hız, sunucu ve sade bir tasarım için geliştirmelerde bulunduk. Şu anda günlük 45-50 bin kişiyi kaldırabilecek bir altyapıdan hizmet veriyoruz.

Belki de en önemli gelişimimiz üniversite puanlarını sunma çerçevesinde ortaya çıkardığımız “Okul Seçim” projesi oldu. Yaklaşık 4 yıllık bir veritabanıyla kullanıcılarımıza öncek yıllara ait istatistikleri üniversite, fakülte, bölüm filtresine göre sunmaya başladık. Şu anda yapım aşamasında olan versiyon ile bir çok eksiği gidermeyi planlıyoruz.


Şu ana kadar anlattıklarım aslında iyi olarak nitelendirilebilecek gelişmeler. İyi olarak nitelendiriyorum çünkü anlattığım gelişmeler daha da iyi ve hızlı olabilirdi. Örneğin hala Bikifi değişen üniversite sınav sistemine (YKS) hem içerikler olarak hem de okul seçim projesi kapsamında hazır değil, hala istediğimiz görsel tasarımı geliştirmeye çalışıyoruz ve yeni güncellemelere (örneğin amp site tasarımı) uyumlu hale getirme hızımız yeterince iyi değil.

Bu yüzden bu yazıyla birlikte Bikifi’de daha ciddi yol kat etmeyi ve 2017-2018 eğitim öğretim yılının sonunda iyi olarak yaptığımız her şeyi mükemmelleştirmek istiyoruz. Kısacası 2018-2019 eğitim öğretim yılına mükemmel bir Bikifi olarak girmek istiyoruz.

Mükemmel Bikifi’ye ulaşmamız için belirli hedeflerimiz var. Şu anda iyiden mükemmele ulaşmamız için temel olarak yapmamız gerekenler şu şekilde sıralanabilir.

  • Biyoloji, kimya ve fizik konu anlatımlarının müfredata uyumlu halini Bikifi’de barındırmak.
  • Üniversite yerleştirme istatistiklerini barındırdığımız kısım olan “Okul Seçim” projesinin yeni sisteme tam uyumlu olacak şekilde yeniden kodlanması.
  • Bikifi kullanıcı arayüzünün daha dinamik ve okunuş deneyimini ön plana çıkaracak şekilde güncellenmesi.
  • Bilimsel ve eleştirel makalelerimizi paylaştığımız “makaleler” kategorisinin yazı güncelliğini sağlamak ve yazı yoğunluğunu arttırmak.

Temel olarak hedeflerimiz bu şekilde. Ayrıca bu yıl için (diğer hedeflerimizi de görebileceğiniz) bir yol haritası oluşturup sizlerle paylaşacağız. (Yol haritası yayınlandı buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Mükemmel Bikifi hedefine ulaşmamız için kaynaklarımızı olabildiğince etkili kullanmamız gerekiyor. Bu yüzden şu anda yürüttüğümüz bazı hizmetleri kapatmak veya sadece “hata giderme desteği” vermek üzere planlama yaptık. Hata giderimi olarak işaretlediğimiz projelerimizi, belirlediğimiz diğer hedefleri bitirdikçe geliştirme listemize taşıyacağız. Bu sayede geliştirdiğimiz kısımlar üzerinde daha hızlı sonuçlar almayı umuyoruz.

Bu doğrultuda projelerimizin bu yazı yazıldığı sıradaki gelişimi şu şekildedir. Listenin güncel versiyonunu ana sayfamızda bulabilirsiniz.


Kısaca özetlemek gerekirse, Bikifi’yi bambaşka bir eğitim deneyimi sunan bir ortama döndürmek istiyoruz ve bununla ilgili olarak önümüzdeki 5 ay süresince, “mükemmel Bikifi” hedefi doğrultusunda güncellenen projelerimizde (sitemizin yaklaşık %80’inde) bakım modundan kaynaklı  yer yer aksaklıklar hissedebilirsiniz veya okuduğunuz içeriklerde bilgi değişikliliği görebilirsiniz (yeni müfredata göre çıkarılan veya eklenen konular olabilir).

“Bilim herkese ait olacak şekilde yayıldıkça suistimal edilmesi ihtimali azalır”

Yayınlanma tarihi: 3 Nisan 2018
Son güncellenme tarihi: 5 Nisan 2018
Bikifi'ye ulaşın:
Bu yazı bikifi.com adresinden yazdırılmıştır. Sitemizdeki taban puan ve başarı sıralamaları bilgileri ÖSYM verileri kullanılarak tarafımızca derlenmiştir. Tercih yaparken ilgili kılavuzları incelemeniz tavsiye edilir.