Burdasınız: Bikifi > Makaleler > Hangi Yabancı Dili Öğrenmeliyim?

Hangi Yabancı Dili Öğrenmeliyim?

Hangi yabancı dili öğrenmeniz gerektiği sorusuna bir cevap için öncelikle amacınızı sorgulamalısınız. Herkesin yeni bir dil öğrenmedeki mutlak amacı vardır. Bu amaç bir zorunluluk dahilinde olabileceği gibi, istek dahilinde de olabilir. Eğer isteğe bağlı bir amaç ise bu durumda yabancı dil öğrenmeniz daha kolay olacaktır. Çünkü yeni bir dil öğrenirken, istekli olmak en önemli kriterdir. Sonuç olarak, öncelikle yeni bir yabancı dil öğrenmeye karar verdiğinizde, hangi dili öğrenmek konusunda bir kararsızlık yaşıyorsanız, bu aşamada doğru bir dili tercih edebilmek için amacınızı yada amaçlarınızı göz önünde bulundurun.

Hangi dili öğrenmeniz gerektiğine dair mantık yürütürken, dilleri birbirleriyle kıyaslama yapmayın. Bu özellikle ihtiyaç duyduğunuz dili, arka planda bırakmanıza sebebiyet verebilir. Örneğin kariyeriniz için yada sırf sevdiğiniz için Japonca sizin için daha uygundur fakat Japon alfabesi (kanji, hiragana, katakana) hiç tanımadığınız harflerden oluştuğu için bir anda bu dili geri plana itmenize sebebiyet verebilir. Bu, çok doğru bir davranış olmayacaktır.

Hedefe Göre Yabancı Dil Belirlemek

foreign-laguage

Hedefinize göre öğreneceğiniz yabancı dili belirleyebilirsiniz. Bu hedefler durum ve koşullara göre farklılık gösterebilir. Eğitimin gördüğünüz alanında belli bir yabancı dil ile alakalı olması da bu durumlardan birisine en iyi bir örnek olarak gösterilebilir. Bu aşamada kişinin daha çok eğitimini alacağı meslek ile ilgili bir yabancı dili tercih etmesi daha doğru olacaktır.

Mesleklerine göre öğrenilmesi gereken yabancı diller;

  • Mühendislik için Almanca,
  • Yazılım ve bilişim sektörü için İngilizce,
  • Turizm için Rusça, Almanca ve İngilizce,
  • Ticaret sektörü için İngilizce, Almanca, İspanyolca,
  • Eğitim sektörü için herhangi bir yabancı dil,

Yaşam alanı ve kariyere göre öğrenilmesi gereken yabancı diller;

  • Avrupa’da iyi bir kariyer için İngilizce ve Almanca,
  • Avrupa’da iş hayatına atılmak, girişim yapmak ve yaşam için İngilizce ve Almanca,
  • Balkanlar’da iş, hayat ve yaşam için Bulgarca ve Sırpça,
  • Uzak Doğu için ise Japonca veya Çince tercih sebebi olabilir

Öğrenmeniz gereken doğru yabancı dili belirlemek kimi zaman ise tamamen sizin beğeniniz ile alakalıdır. Örneğin Hint diline merak salmış olabilirsiniz, Hint dili gibi pek çok farklı dillerin ülkemizde Lisans düzeyinde eğitimi verilmektedir. Ancak burada bu dillerin lisans eğitimini “iş ve para kazanmak” amaçlı tercih etmek, doğru olmayacağı gibi, büyük bir hayal kırıklığı ile de sonuçlanabilir.

Bu yüzden, gerek para kazanmak amaçlı olsun gerekse de kariyerinize katkıda bulunması açısından olsun, sizlere gelecek vaat edebilecek olan popüler dilleri, diğer bir ifade ile yaygın dilleri öğrenmeniz önerilir. Hatta bu diller için lisans programlarını da tercih edebilirsiniz.

Yayınlanma tarihi: 22 Nisan 2016
Son güncellenme tarihi: 21 Nisan 2016
Bikifi'ye ulaşın:
Bu yazı bikifi.com adresinden yazdırılmıştır. Sitemizdeki taban puan ve başarı sıralamaları bilgileri ÖSYM verileri kullanılarak tarafımızca derlenmiştir. Tercih yaparken ilgili kılavuzları incelemeniz tavsiye edilir.