Burdasınız: Bikifi > Makaleler > Etkili İletişimin Kuralları

Etkili İletişimin Kuralları

etkili-iletisim

İletişim; kişilerin birbirlerini anlamak, ihtiyaçlarını belirtmek ve kendini ifade etmek için kullandıkları sözlü ve görsel araçların tümü şeklinde tanımlanabilir. İyi bir iletişim kurmanın birkaç temel ögesi bulunmaktadır; konuşmacının etkili bir anlatım tekniğine sahip olması, iletişim yolunun doğru seçilmesi ve iyi bir dinleyici bulunması etkili iletişimin temel unsurlarıdır.

Konuşmacının kendini tanıması, anlatmak istediği konuda yeterli olması, etkili ve doğru seçilmiş tekniklerle anlatım yapması, alacağı eleştirilere ve geri dönüşlere açık olması, karşısındaki dinleyeni ya da dinleyenleri kendi yerine koyabilmesi  ve net cümleler kurması etkili bir iletişimin olmazsa olmazlarıdır. Konuyu dallandırıp budaklandıran, sonuca götüremeyen bir konuşma konsantrasyon bozukluğuna ve iletişimin kopmasına neden olabilir.

etkili-iletisim-2Etkili bir iletişim kurabilmek için konuşmacı kadar dinleyicilerinde dikkat etmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Konuşmacıyı dinlerken önyargılı davranmamak, başka işlerle meşgul olmadan dikkatlice dinlemek, sözlü anlatımın dışında görsel anlatıma da önem vermek, söz bitene yada söz hakkı verilene kadar beklemek ve  göz teması kurmak bu gerekliliklerden bazılarıdır.

Yukarıda saydıklarımızın biri ya da birkaçının eksik olması durumunda iletişim başlayamaz ya da kesilir . Bu temel maddelerin dışında bazı alt notalar da vardır ki başarılı bir iletişim kurmak isteyenlerin bunları da gözardı etmemesi gerekir.Örneğin ses tonunu ayarlayamayan yada düzgün bir dil kullanmayan bir konuşmacıyı dinlemek oldukça zor ve sıkıcı olmaktadır. Aynı zamanda ilgi alanına girmeyen bir konuda yapılacak uzun bir konuşma sizde ne kadar etki bırakabilir.

İnsanların iletişim kurmadan yaşamaları mümkün değildir. O halde etkili bir iletişim kurmak bizi  başarıya götürecek en temel ihtiyacımız oluyor. Bu basit kuralları uygulayarak iletişimimizi ve hayatımızı kolaylaştırmamız elimizde.

Yayınlanma tarihi: 27 Eylül 2015
Son güncellenme tarihi: 21 Nisan 2018
Bikifi'ye ulaşın:
Bu yazı bikifi.com adresinden yazdırılmıştır. Sitemizdeki taban puan ve başarı sıralamaları bilgileri ÖSYM verileri kullanılarak tarafımızca derlenmiştir. Tercih yaparken ilgili kılavuzları incelemeniz tavsiye edilir.