Burdasınız: Bikifi > Makaleler > Eğitimin en önemli hedefi nedir?

Eğitimin en önemli hedefi nedir?

Ülkemizde yaşayan her bireyin bu soruyu kendine sorması gerekiyor. Çünkü ülkemizde yaşayan her bireyin ya doğrudan ya da dolaylı olarak eğitim sistemiyle alakası bulunmaktadır. Eğitimin sisteminin en önemli hedefinin iyi mühendis, iyi doktor, iyi öğretmen, iyi hemşire, iyi avukat yetiştirmek olmaması gerekmektedir.

 

Eğitim sisteminin en öncelikli hedefi iyi insan yetiştirmek olmalıdır. Eğitim sisteminin sahip olması gereken bu hedefin önemini Almanya’da yaşayan bir lise müdürünün her yıl eğitim ve öğretim başlamadan önce öğretmenlerine gönderdiği mektuptan daha iyi anlıyoruz. Alman lise müdürü mektubunda öğretmenlerine şöyle diyor:

“Zamanında bir toplama kampına alındım ve bu toplama kampından sağ kurtulmayı başaran insanlardan biriyim. Bir insan olarak hiçbir insanın görmemesi gereken olayları gördüm. Eğitim sisteminin iyi yetiştirmiş olduğu mühendisler tarafından yapılan gaz odalarında birçok insanın infaz edildiğine şahit oldum. İyi yetişmiş doktorların çocukları zehirleyerek nasıl öldürdüğüne şahit oldum. İyi yetiştirilmiş hemşirelerin bebekleri iğnelerle nasıl öldürdüğüne şahit oldum. Lise ve üniversite eğitimi almış insanların önce vurup sonrada yaktığı insanlara şahit oldum. İşte bu nedenlerden dolayı eğitim sistemi hakkında büyük endişelerim var. Sizler önce öğrencilerinizin insan olması için gayret sarf etmelisiniz. Öncelikli hedefiniz insan yetiştirmek olmazsa ancak iyi yetişmiş canavarlar ve bilgili aynı zamanda da becerikli psikopatlar yetiştirmiş olursunuz. Okumak ve yazmak, matematik, fen, Türkçe ve okullarda eğitimi verilen birçok ders öğrencilerinizin daha iyi bir insan olmasına yardım ediyorsa o zaman eğitim gerçek hedefine ulaşmış olur.”

 

Eğitim ve öğretim sisteminin en önemli hedefi vicdanlı, ahlaklı, dürüst ve insana sadece insan olduğu için değer veren, hayvanları seven ve koruyan, çevreye duyarlı bireyler yetiştirmektir. Aksi takdirde dünyada insandan daha büyük bir canavar bulamazsınız.

Yayınlanma tarihi: 10 Ekim 2015
Son güncellenme tarihi: 22 Nisan 2018
Bikifi'ye ulaşın:
Bu yazı bikifi.com adresinden yazdırılmıştır. Sitemizdeki taban puan ve başarı sıralamaları bilgileri ÖSYM verileri kullanılarak tarafımızca derlenmiştir. Tercih yaparken ilgili kılavuzları incelemeniz tavsiye edilir.