Burdasınız: Bikifi > Makaleler > Çocuklar İçin Matematik Eğitimi Ne Zaman Başlamalı?

Çocuklar İçin Matematik Eğitimi Ne Zaman Başlamalı?

Matematik günlük hayatın önemli bir parçası olduğundan, uzmanlar matematik eğitimi için okul öncesi çağların önemine vurgu yaparlar.

Hayatın tüm alanlarında karşılaşılan kavram ”matematik”

Matematikte iyi olmadığını düşünenler bile alış veriş yaparken, maç izlerken ve hatta yemek yaparken dahi sürekli olarak hesap yaparlar. Çocuklar oyun oynarken, oyuncaklarını sayarken, legolarını dizerken, kovaya kum doldurup sonra boşaltırken farkında olmadan matematiği kullanırlar. Bu şekilde gün içerisindeki çeşitli aktivitelerle, çocuğun matematiği kullanmayı öğrenmesi için sayısız fırsat önüne çıkar. Matematiğin günlük hayatın parçası olduğu bilincinde olan aileler bu yolla çocuklarını eğitmeye başlamalıdırlar.

Çocuklar dokunarak, görerek, tadarak ve sorular sorarak öğrenirler. Sürekli bir merak refleksi içerisinde olan çocuklar çevrelerindeki her şeye, herkese karşı yoğun ilgi duyarlar. Bu da öğrenmeleri için gerekli bilgiye ulaşmalarını sağlar. Anne ve babalar bu süreçte çocuğun merak ettiklerini, anlayabileceği bir dille anlatarak gelişim sağlamaları için çaba sarf etmelidirler.

Çocuğunuzu problem çözmeye yönlendirin

Problem çözme matematiğin en önemli parçasıdır. Bu sebeple ebeveynler çocuklarını günlük hayatta karşılaşabilecekleri problemlere karşı nasıl çözüm üretebilecekleri konusunda yönlendirmelidirler. Böylelikle karşılaştıkları problemler için pratik çözümler üretip, farklı düşünebilme ve mantık yürütme gibi beceriler kazanmaları sağlanır.

Oyun oynayarak matematik öğrenmek

Matematiksel kavramları okul öncesi dönemindeki çocuklara oyun yoluyla öğretmek, öğrenme sürecini eğlenceli ve çok daha etkili hale getirir. Bu sayede düşünerek ve nesneler arasında bağlantılar kurarak bilgiyi zihinlerine depolarlar.

Sorular sorarak bolca tekrar yapın

Çocuğa basit ve anlaşılır sorular sorarak, düşüncelerini anlatabilmesi için cesaretlendirin. Genellikle çocuklar öğrendiklerini tekrar tekrar anlatmaktan büyük keyif duyarlar. Çünkü bildiklerini karşı tarafa aktarırken başarı duygusunu tadıp aynı zamanda pratik yapmış ve bilgilerini de pekitirmiş olurlar.

Gelişim dönemlerine dikkat

okul-oncesi-matematik-egitimi

 

Günlük yaşamda sürekli ihtiyaç duyulan matematik ile ilgili kavramlar (sayılar, boyutlar, bağlantı kurma, problem çözme), çocuğun gelişim dönemine ait özellikler dikkate alınarak öğretilmelidir. Küçük yaşlarda basit yöntemler uygulanıp büyüdükçe daha karmaşık yöntemlerle devam eden bir yol izlenmelidir. Çocuğun gelişim dönemi dikkate alınmayıp, kendi yaş döneminin üstünde matematiksel kavramlar öğrenmesi için bilinçsizce baskı uygulanması, çocuğun kendini yetersiz hissetmesine ve dolayısıyla sonraki yıllarda matematiğe ilgisini yitirmesine yol açabilir.

Öğrenim sürecini sağlıklı bir metotla sürdüren; çocuğun yaşını ve bireysel özelliklerini göz önünde bulunduran aileler ve eğitimciler matematiğin önemini kavrayan çocuklar yetişmesine büyük katkı sağlamış olurlar.

Yayınlanma tarihi: 5 Kasım 2015
Son güncellenme tarihi: 22 Nisan 2018
Bikifi'ye ulaşın:
Bu yazı bikifi.com adresinden yazdırılmıştır. Sitemizdeki taban puan ve başarı sıralamaları bilgileri ÖSYM verileri kullanılarak tarafımızca derlenmiştir. Tercih yaparken ilgili kılavuzları incelemeniz tavsiye edilir.