Burdasınız: Bikifi > Genel Kültür > ALES nedir?

ALES nedir?

ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Sınavı), ülkemizde lisansüstü eğitim almak isteyen ya da akademik kadrolara yerleşmek isteyenlerin girmek zorunda olduğu sınavdır.

2016 ALES

2016 ALES takvimi şu şekildedir;

  • İLKBAHAR DÖNEMİ SINAV TARİHİ: 8 Mayıs 2016
  • İLKBAHAR DÖNEMİ BAŞVURU TARİHLERİ: 17 – 30 Mart 2016
  • SONBAHAR DÖNEMİ SINAV TARİHİ: 20 Kasım 2016
  • SONBAHAR DÖNEMİ BAŞVURU TARİHLERİ: 27 Eylül – 10 Ekim 2016 

2016 yılında yapılacak olan ALES sınavlarının başvuru ücreti 80 TL‘dir.

ales-nedir

Sınava kimler başvurabilir

Sınava; bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar, lisans programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar başvurabilirler.

Sınav süresi ne kadardır?

Sınavda sayısal ve sözel bölümden oluşan testler uygulanacaktır. Sınav saat 09.30’da başlayacak ve cevaplama süresi 150 dakika (2,5 saat) olacaktır. ALES sınavının sonuçları, açıklandığı tarihten itibaren üç yıl süreyle geçerlidir.

ALES Sınavından kaç puan almak gerekir?

Üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü senatolarınca ALES puan şartı istenilmeyen tezsiz yüksek lisans programları haricindeki lisansüstü programlara öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde bu sınav sonuçları kullanacaklardır. Adayların sınavdan, başvurduğu lisansüstü programın puan türünde en az 55 puan (tezsiz yüksek lisans programları için senatolarca daha düşük bir puan belirlenebilir), lisans diplomasıyla doktora veya sanatta yeterlik programına başvuracaklar için ise en az 80 puan almaları gerekmektedir.

Üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü senatolarınca bu puanların üzerinde bir standart puan belirlenebilir. Yükseköğretim kurumları, lisansüstü programlarına öğrenci seçiminde sınav puanının (% 50’den az olmamak koşuluyla) ne kadar ağırlıkla değerlendirmeye alınacağını adaylara duyuracaklardır. Yükseköğretim kurumları seçme işlemlerinde sadece bu puanlardan yararlanabilecekleri gibi, bu puanları ön eleme amacıyla veya kendi yapacakları sınavın bir parçası olarak da kullanabileceklerdir.

Yayınlanma tarihi: 13 Nisan 2016
Son güncellenme tarihi: 2 Nisan 2016
Bikifi'ye ulaşın:
Bu yazı bikifi.com adresinden yazdırılmıştır. Sitemizdeki taban puan ve başarı sıralamaları bilgileri ÖSYM verileri kullanılarak tarafımızca derlenmiştir. Tercih yaparken ilgili kılavuzları incelemeniz tavsiye edilir.